Dom z pracownią architekta
Kolejna efektowna willa wyrosła w spokojnej krakowskiej dzielnicy Wola Justowska. Dom został połączony z siedzibą pracowni architektonicznej SAO Investments. Jak wam się podoba?


W Krakowie, na Woli Justowskiej, dzielnicy wypełnionej willami w stylu neopalladiańskich dworków z arystokratycznym blichtrem powstał dom-pracownia, który nawiązując do tradycyjnej formy, odznacza się elegancką prostotą. Największe zainteresowanie wzbudza przeszklona część obiektu. Jak tłumaczy Filip Adamczak, szef firmy SAO Investments, która zaprojektowała budynek, a jednocześnie swoją siedzibę: "U nas nic się nie ukryje. Działamy transparentnie i to ma o nas mówić nasza nowa siedziba. Jednych budynek może drażnić, innych zachwyca, ale nie sposób przejść obok niego obojętnie".
Budynek podzielono krzyżowo i tak w części wschód - zachód został w całości przeszklony. Z ulicy widać, co dzieje się w środku. Można dostrzec architektów rozmawiających z klientami, przestrzenne makiety i... olbrzymie lampy w formie nabrzmiałych żarówek. Warto dodać, że na działce wcześniej stał dom z dwuspadowym dachem. Nowy zachował kształt starego, ale zgodnie z koncepcją architektów został powiększony.
Nowa siedziba pracowni SAO Investments jest jednym z kandydatów do nagrody im. prof. Janusza Bogdanowskiego, której celem jest wyróżnienie najlepszego obiektu architektonicznego (nowej realizacji lub adaptacji starego obiektu) w Krakowie.
- Więcej o:
Powojenne bloki z Polski wcale nie są nudne! Oto te najciekawsze [PRZEGLĄD]
Bronią ikony postmodernizmu. Trwa protest przeciwko wyburzeniu dworca w Częstochowie: Nasz dworzec. Wspólna sprawa!
Dom towarowy Fedora Karpego w Gliwicach. Modernistyczna bryła z tarasami na dachu
Kuracjusze i wczasy zakładowe. Najbardziej znane ośrodki wczasowe z PRL-u
Tak będzie wyglądać Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. Przejdzie gruntowną modernizację
Kraków: "Portowa Zabłocie" zmieni oblicze dzielnicy? Już nie tylko fabryki i port rzeczny
Tak mogła wyglądać Łódź. Niezrealizowane wizje przyszłości
Wrocław: nowe wnętrza Biblioteki Dolnośląskiej. Zastosowano tu technologię parametryczną