Wilanów Office Park
- To jest park biurowy zupełnie inny od tych, które istnieją w Warszawie, bardziej przypomina amerykańskie parki biurowe lokalizowane na przedmieściach -mówią architekci z pracowni Hermanowicz Rewski
Koncepcja zagospodarowania wilanowskich nieużytków powstała 20 lat temu. Wtedy to Rada Warszawy przyjęła plan ogólny miasta, który przeznaczył te tereny pod zabudowę. W 1996 r. władze ówczesnej samodzielnej gminy Wilanów ogłosiły konkurs architektoniczny na koncepcję zagospodarowania łąk, który wygrała pracownia DJiO, proponująca budowę miasta-ogrodu. W 1999 r. 170 hektarów Pól Wilanowskich za prawie sto milionów dolarów kupiła firma Prokom. W 2001 r. uchwalony został plan zagospodarowania tzw. Wilanowa Zachodniego, który dopuszczał budowę osiedli dziś tworzących Miasteczko Wilanów oraz budowę biur na południe od ul. Branickiego.
Plan zagospodarowania z jednej strony pozwalał na budowę biurowców, z drugiej strony - nakazywał, by były to budynki niskie, zaledwie czterokondygnacyjne, a aż połowa terenu pozostała zielona. Każdy deweloper, który zetknąłby się z takimi ograniczeniami, zgrzytałby zębami. W Warszawie normą jest, że "park biurowy" to zespół budynków ustawionych wokół wąskiego trawniczka posianego na stropie podziemnego garażu.
Jednak ta "wada inwestycyjna" okazała się główną zaletą Wilanów Office Park. Plan uwzględniający wszystkie wytyczne powstał w pracowni Hermanowicz Rewski, która prócz ogólnej koncepcji odpowiada za trzy pierwsze budynki kompleksu: siedzibę Asseco, stojący obok niej biurowiec firmy Pol-Aqua oraz ulokowany w drugiej linii zabudowy trzeci gmach, którego budowa właśnie dobiega końca. Cały kompleks będzie liczył 18 budynków, które zostaną rozlokowane na 17 hektarach powierzchni. Aż połowę z tych 17 hektarów będzie stanowić park. W budynkach znajdzie się 140 tys. m kw biur. Koszt inwestycji sięgnie miliarda złotych. Gdy zostanie skończona (gdzieś około 2017 r). w budynkach będzie pracować 17 tys. ludzi, czyli prawie tyle, ilu mieszkańców ma dziś cały Wilanów.
Jak mówią sami architekci: - To jest park biurowy zupełnie inny od tych, które istnieją w Warszawie, bardziej przypomina amerykańskie parki biurowe lokalizowane na przedmieściach. Biura stanowią antidotum na zarzut stawiany Miasteczku Wilanów - że to tylko wielkie osiedle-sypialnia.
Warto dodać, że coraz więcej firm docenia kameralną i funkcjonalnie zaprojektowaną zabudowę biurową oraz rozległą zieleń wokół - stwarzającą przyjazną atmosferę dla pracowników. Już dziś w pięknych okolicznościach przyrody pracują spółki Pol-Aqua oraz Asseco Poland, a wkrótce dołączą do nich zatrudnieni w HDS Polska oraz firmie Levi`s.
- Więcej o:
Na Chmielnej powstaje biurowiec. Wiemy jak będzie wyglądał [WIZUALIZACJE]
Nobliwe biurowce od JEMS
Biały biurowiec we Wrocławiu
Biuro z widokiem na łąkę
Poznań: ruszają prace w Skarbcu. Jest pozwolenie na budowę!
Nowe biuro Vaillant w .KTW II nagrodzone w konkursie Global Future Design Awards
Dom z solarnym dachem nad rzeką w Rumii. To projekt MAKA Studio
Apartamenty Esencja II - nowa inwestycja na poznańskich Garbarach