Architektura Saskiej Kępy w albumie SAS
Pomysłowy sposób prezentowania budynków - zamiast zdjęć autorzy pokazali monochromatyczne ilustracje architektonicznych ikon warszawskiej dzielnicy. Książka już w sprzedaży!


SAS to autorski dwujęzyczny ilustrowany atlas architektury Saskiej Kępy - modernistycznej dzielnicy Warszawy, miejsca eksperymentu, w którym uczestniczyło kilka pokoleń wybitnych architektów, urbanistów, projektantów i rzeźbiarzy. Atlas obejmuje 50 miejsc - budynków i elementów dekoracyjnych powstałych w latach 1926--1939 oraz wybranych obiektów powojennych i współczesnych. Każdy opatrzony jest jedną dużą ilustracją i krótkim opisem w języku polskim i angielskim.
Publikacja jest prezentacją budynków, rzeźb i dekoracyjnych detali za pomocą precyzyjnej, lecz syntetycznej ilustracji, których autorką jest Magdalena Piwowar. Ilustracje opatrzyli tekstami Grzegorz Piątek i Jarosław Trybuś
Według autorów, taki sposób przedstawienia architektury pozwala zrozumieć podstawowe założenia przestrzenne poszczególnych projektów, niezakłócone ograniczeniami, z jakimi mamy do czynienia w przypadku zdjęć budynków (zasłaniające je drzewa, inne obiekty czy elementy infrastruktury miejskiej, brak dostępu z niektórych stron, zmiany modernizacyjne).
Obiekty są pokazane jako monochromatyczne bryły, które z przestrzeni miejskiej wróciły na deskę architekta, a raczej na ekran komputera, którym dziś posługiwaliby się ich twórcy.
Premiera książki odbyła się 20 lipca na dachu Klubu Kultury Saska Kępa. SAS wymyśliła i narysowała Magdalena Piwowar, a publikację wydało Centrum Architektury, w Warszawie. Książka do nabycia w sklepie Fundacji Bęc Zmiana (Warszawa, ul. Mokotowska 65) za 35 złotych
źródło: Centrum Architektury
- Więcej o:
Ruszyły prace przygotowawcze do budowy Novej Mariny Gdyni
Nowe osiedle domów jednorodzinnych w Słupsku projektu MTA Architekci
Powojenne bloki z Polski wcale nie są nudne! Oto te najciekawsze [PRZEGLĄD]
Bronią ikony postmodernizmu. Trwa protest przeciwko wyburzeniu dworca w Częstochowie: Nasz dworzec. Wspólna sprawa!
Dom towarowy Fedora Karpego w Gliwicach. Modernistyczna bryła z tarasami na dachu
Kuracjusze i wczasy zakładowe. Najbardziej znane ośrodki wczasowe z PRL-u
Tak będzie wyglądać Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. Przejdzie gruntowną modernizację
Kraków: "Portowa Zabłocie" zmieni oblicze dzielnicy? Już nie tylko fabryki i port rzeczny