Słodka inspiracja z Suwalszczyzny
Suwałki miały szansę na ratusz z prawdziwego zdarzenia. W konkursie na projekt Urzędu Gminy pojawiła się koncepcja nawiązująca do lokalnego przysmaku kulinarnego. Jury wybrało jednak inny obiekt










W maju rozstrzygnięto konkurs na budynek Urzędu Gminy w Suwałkach. Jednym z projektów konkursowych była praca warszawskiej pracowni 81.WAW.PL. Miał to być charakterystyczny budynek wpisany nie tylko w kontekst otoczenia, ale i tradycję regionu. Architekci sami przyznają, że ogromną inspirację stanowiła dla nich lokalna kuchnia Suwalszczyzny, która jest nie tylko ucztą dla zmysłów, ale i spuścizną minionych czasów. Jako, że sękacz jest najbardziej znanym suwalskim specjałem, architekci postanowili wykorzystać w swoim projekcie jego formę. I tak kolejne kondygnacje budynku poprzekręcane względem siebie o 8 stopni (liczba symbolizuje czas pracy urzędu w ciągu dnia) tworzą przestrzenną rzeźbę, która swoją formą może budzić skojarzenia z tradycyjnym regionalnym przysmakiem.
Aby nie zaburzyć postrzegania formy budynku jako całości, autorzy zdecydowali się na jednolitą elewację wykonaną z cegły. Materiał miał być jedynie tłem, podkreślając tym samym walory przestrzenne gmachu. Jednak aby budynek nie był nudny w odbiorze, bryłę oplatają powysuwane ceglane pasy, przypominające przekrój ciasta sękacza.
Jury konkursu nie doceniło jednak tego przewrotnego pomysły i ostatecznie Suwałki będzie reprezentował wyjątkowo zachowawczy obiekt projektu pracowni Box Architekci (zdjęcie poniżej).
- Więcej o:
Nowe osiedle domów jednorodzinnych w Słupsku projektu MTA Architekci
Powojenne bloki z Polski wcale nie są nudne! Oto te najciekawsze [PRZEGLĄD]
Bronią ikony postmodernizmu. Trwa protest przeciwko wyburzeniu dworca w Częstochowie: Nasz dworzec. Wspólna sprawa!
Dom towarowy Fedora Karpego w Gliwicach. Modernistyczna bryła z tarasami na dachu
Kuracjusze i wczasy zakładowe. Najbardziej znane ośrodki wczasowe z PRL-u
Tak będzie wyglądać Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. Przejdzie gruntowną modernizację
Kraków: "Portowa Zabłocie" zmieni oblicze dzielnicy? Już nie tylko fabryki i port rzeczny
Tak mogła wyglądać Łódź. Niezrealizowane wizje przyszłości