Robert Konieczny buduje dom
Tym razem dla siebie i swojej rodziny. Arka Koniecznego stanęła na stromym stoku w Brennej. Ma być gotowa jeszcze w tym roku.
Szef jednej z najbardziej cenionych polskich pracowni KWK PROMES, od lat mieszka z rodziną na jednym z katowickich blokowisk. Na pytanie, kiedy zaprojektuje dom dla siebie, tłumaczył się brakiem czasu. W końcu czas znalazł. Dom powstaje na stoku góry w Brennej (powiat cieszyński).
Początkowo dom miał nazywać się i wyglądać zupełnie inaczej. Pierwotny projekt powstawał dwa lata, a budowa zgodnie z jego założeniami zaczęła się w maju tego roku. - Przyjechałem tam w jakąś sobotę, koparka zaczynała właśnie drążyć dół pod fundamenty, a ja nie potrafiłem odpędzić myśli, że się pomyliłem. Akurat w tym momencie zjawił się operator koparki zmartwiony, że chyba tego dołu sam nie wykopie, bo teren jest trudny - opowiada Konieczny.
Po powrocie wprawił w szok rodzinę oświadczeniem, że projekt prawdopodobnie trzeba zmienić. A właściwie wymyślić od nowa. - Najbardziej ujmujący w tej działce jest widok z niej. Dom powinien być dla niego ramą - mówi. Doszedł do wniosku, że najwłaściwsza byłaby całkiem otwarta na górski pejzaż budowla parterowa, ale w takiej z kolei na odludziu można się nie czuć do końca bezpiecznie. Wyjściem okazało się "odkręcenie" budynku tak, by z ziemią stykał się tylko jednym narożnikiem, a reszta zawisła nad zboczem wzgórza. W ten sposób parter został wywindowany na poziom pierwszego piętra. - Dach od początku miał być skośny. Taki jest zapis planu, a zresztą w górach to najwłaściwsze rozwiązanie - mówi architekt.
Konieczny na budowie swojego domu w Brennej
Po niecałych dwóch dniach pracy zaniósł zarys nowego projektu do biura. Do rozwiązania była jeszcze między innymi sprawa fundamentów. Ustawienie zawieszonego nad ziemią domu na palach byłoby trudne i kosztowne. - Ktoś dla żartu rzucił, żeby w takim razie postawić go na drugim skośnym dachu - opowiada architekt. Okazało się, że to najlepsze rozwiązanie. Potężne ukośne ściany tworzą solidną podstawę i dodatkowe pomieszczenie, które może pełnić funkcję piwnicy. Dość specyficznej, bo zawieszonej nad ziemią. Ukośne ściany nie dochodzą bowiem do gruntu. Dzięki temu pod domem może przepływać woda, której po obfitych opadach jest tu mnóstwo. - To dom powstały na wodzie kształtem przypominający statek. Nazwa Arka nasunęła się sama - mówi.
Dom jest gotowy w stanie surowym, z zewnątrz zmieni się już niewiele. Ocieplenie i drewniane wykończenia będą w środku. Z zewnątrz betonowe ściany nie zostaną niczym przysłonięte. Dach przykryto specjalną szarą membraną także przypominającą wyglądem beton. Arka ma być gotowa w przyszłym roku.
źródło: Katowice.gazeta.pl
- Więcej o:
- dom jednorodzinny
Znani architekci: Gerrit Rietveld. Nie tylko czerwono-czarne krzesło i Dom Rietvelda
Willa Tugendhatów w Brnie. Ekskluzywny modernizm Miesa van der Rohe [IKONY ARCHITEKTURY]
Najdroższy i największy dom jednorodzinny świata. Antilla Tower w Mumbaju
Fallingwater - dom nad wodospadem. Frank Lloyd Wrigth zaprojektował budynek, który wyprzedził epokę [IKONY ARCHITEKTURY]
Dom Alberta Einsteina pod Poczdamem
Kopulaki w Warszawie. Domy na Ustrzyckiej wyglądają jak wioska Smerfów
Dom nad jeziorem - zieleń i elegancja
Przestrzeń i światło - dom dla rodziny z dziećmi