Rewitalizacja stoczni w Szczecinie, będzie nowa dzielnica
Szczecin ma szansę na odbudowę w skali Hamburga. Zaniedbana stocznia stanie się biznesowym sercem miasta. Projekt wieloetapowej rewitalizacji przygotowała pracownia Chapman Taylor.
Szczecin, podobnie jak Londyn czy Hamburg, jest miastem portowym znajdującym się w głębi lądu - ok. 50 km w linii prostej od Morza Bałtyckiego. W przeszłości jego nadwodne położenie było podstawą jego rozwoju. Miasto będące ważnym punktem na Pomorzu ucierpiało podczas II wojny światowej, jak i po wojnie podczas dewastacyjnej wywózki cegieł z miasta na odbudowę stolicy. Podobnie zniszczona została cała struktura portowa. Polityka władz komunistycznych pozwoliła na odbudowę portowo- stoczniowego wizerunku miasta, choć w zupełnie innej formie. Obecnie gotowy jest projekt ożywienia tej niewykorzystanej części miasta.
TF Silesia na terenach Stoczni Szczecińskiej będzie największą inwestycją w województwie zachodniopomorskim. Zaniedbane zabudowania nad Odrą zamienią się w lofty biurowe, park technologiczny, elegancką marinę oraz centrum wystawiennicze i handlowe. Zamknięty przez lata duży kwartał Szczecina otworzy się także dla mieszkańców, oferując nowe obiekty rekreacji i rozrywki.
Rozpoczęcie pierwszego etapu inwestycji przewidziane jest na 2012 r., a prace w wielu etapach miałyby potrwać do 2021. Makietę inwestycji w całości oglądać można w Urzędzie Miasta w Szczecinie.
- Więcej o:
Poznań: ruszają prace w Skarbcu. Jest pozwolenie na budowę!
Nowe biuro Vaillant w .KTW II nagrodzone w konkursie Global Future Design Awards
Dom z solarnym dachem nad rzeką w Rumii. To projekt MAKA Studio
Apartamenty Esencja II - nowa inwestycja na poznańskich Garbarach
Co by było, gdyby... Niezrealizowane wizje architektów dla polskich miast. Miało być spektakularnie
Kwartał Dworcowa w Katowicach - przebudowa ruszyła! Znamy szczegóły
EnResidence - butikowy apartamentowiec na wrocławskich Krzykach
Warszawa: Nowy mural Tytusa Brzozowskiego na Pradze-Północ. Miasto w zgodzie z naturą