Miejsce designu jest nad Wisłą
Lekkie pawilony na palach, a w nich centrum pokazujące historię polskich wynalazków - taki pomysł przedstawiła Julita Zembrowska, absolwentka architektury na Politechnice Warszawskiej. Projekt miałby powstać na Wiśle, obok plaży pod Mostem Łazienkowskim.




Julita Zembrowska, autorka koncepcji, proponuje lekki budynek na palach. - Nie ingerowałby w naturalny charakter brzegów, a jednocześnie integrowałby miasto i rzekę i ożywiał to miejsce - mówi Zembrowska. Zgodnie z projektem budynek znajduje się między rzeką, a wałem przeciwpowodziowym na wysokości ul. Krynicznej na Saskiej Kępie.
Autorka proponuje przybliżenie miejsca miastu z jednoczesnym poszanowaniem przyrody. Budynek podzielono na kilka mniejszych pawilonów, które aby jak najmniej ingerować w las łęgowy "omijają" rosnące już drzewa. Pawilony znajduje się na palach, aby nie zagrażały im fale powodziowe, a i tak projekt przewiduje pokrycie ich powłoką zabezpieczająca przed częściowym zalaniem.
We wnętrzu pawilonów miałoby się znaleźć Centrum Promocji Polski. - To połączenie muzeum techniki z Centrum Nauki Kopernik. Wciąż brakuje miejsca, które prezentowałyby osiągnięcia polskiego wzornictwa przemysłowego i polskich wynalazców - mówi Julita Zembrowska.
Koncepcja była jej pracą dyplomową na Wydziale Architektury Politechnik Warszawskiej. Promotorem pracy był Piotr Kudelski.
Źródło: warszawa.gazeta.pl
- Więcej o:
Ruszyły prace przygotowawcze do budowy Novej Mariny Gdyni
Nowe osiedle domów jednorodzinnych w Słupsku projektu MTA Architekci
Powojenne bloki z Polski wcale nie są nudne! Oto te najciekawsze [PRZEGLĄD]
Bronią ikony postmodernizmu. Trwa protest przeciwko wyburzeniu dworca w Częstochowie: Nasz dworzec. Wspólna sprawa!
Dom towarowy Fedora Karpego w Gliwicach. Modernistyczna bryła z tarasami na dachu
Kuracjusze i wczasy zakładowe. Najbardziej znane ośrodki wczasowe z PRL-u
Tak będzie wyglądać Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. Przejdzie gruntowną modernizację
Kraków: "Portowa Zabłocie" zmieni oblicze dzielnicy? Już nie tylko fabryki i port rzeczny