Wycinanki na Politechnice Białostockiej
W Białymstoku powstaje nowy gmach tamtejszej Politechniki, którego formy inspirowane są tradycyjnymi wycinankami. Czy obserwujemy narodziny nowego nurtu w polskiej architekturze, opartego na inspiracjach płynących ze sztuki ludowej?
Trwają prace nad budową gmachu Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej. Budynek, który ma zostać oddany do użytku pod koniec 2012 roku, stanowi interesujący przykład współczesnej interpretacji tradycyjnych motywów.
Obiekt zaprojektowany przez wrocławską pracownię AA Studio zdobył pierwsze miejsce w konkursie architektonicznym zorganizowanym w imieniu Rektora Politechniki Białostockiej przez miejscowy oddział SARP. Zdaniem jury nagrodzony projekt prezentował szereg walorów, wśród których wymienić należy "trafną dyspozycję przestrzenną" oraz "poszukiwania kulturowego zakorzenienia".
Inspiracją dla kompozycji i rozplanowania całego założenia stał się pałac Branickich w Białymstoku. Podobnie jak barokowa rezydencja, gmach CNK składa się z trzech skrzydeł na planie litery "U". Pomiędzy nimi powstał reprezentacyjny dziedziniec. Prowadzi na niego szeroka kładka na wysokości pierwszego piętra, dzięki czemu strefa wejściowa oraz ciąg komunikacji pieszej oddzielone są od ruchu kołowego. Elewacje masywnych, prostopadłościennych brył skrzydeł bocznych zostały oblicowane prefabrykowanymi betonowymi panelami. W miejscach otworów okiennych zamiast pełnych prefabrykatów zastosowano elementy ażurowe, o formie inspirowanej motywami tradycyjnych, podlaskich wycinanek. Ten sam element został zastosowany w niektórych partiach środkowego, niemal całkowicie przeszklonego skrzydła.
W ten niebanalny sposób prosta, neo-modernistyczna architektura łączy się zarówno z miejscową architekturą historyczną, jak i z lokalną twórczością ludową. Architekci z AA Studio starali się nawiązać z nią dialog bez kopiowania form z przeszłości i prób imitowania folkloru. Czy im się to udało? Na oceny wydaje się być jeszcze za wcześnie, ale już dziś można dostrzec, że współczesna architektura polska coraz częściej szuka związków z tradycją.
- Więcej o:
Poznań: ruszają prace w Skarbcu. Jest pozwolenie na budowę!
Nowe biuro Vaillant w .KTW II nagrodzone w konkursie Global Future Design Awards
Dom z solarnym dachem nad rzeką w Rumii. To projekt MAKA Studio
Apartamenty Esencja II - nowa inwestycja na poznańskich Garbarach
Co by było, gdyby... Niezrealizowane wizje architektów dla polskich miast. Miało być spektakularnie
Kwartał Dworcowa w Katowicach - przebudowa ruszyła! Znamy szczegóły
EnResidence - butikowy apartamentowiec na wrocławskich Krzykach
Warszawa: Nowy mural Tytusa Brzozowskiego na Pradze-Północ. Miasto w zgodzie z naturą