Oddychający budynek Add or Alive
Oddychający budynek Add or Alive powstanie w Katowicach, przy ul Mariackiej 10. Artystka Matylda Sałajewska i holenderski architekt Jan Körbes użyli do projektu billboardy z odrzutu.
Projekt Add or Alive zakłada ożywienie opuszczonego obiektu w centrum Katowic w formie instalacji okalającej fasadę budynku z zewnątrz i częściowo wewnątrz. Niektóre części będą przystosowane do interakcji z publicznością. Instalacja będzie wzbogacona o dźwięk i efekty świetlne. Twórcy zamierzają zamontować na budynku elementy wykonane z banera reklamowego, który powiewał do niedawna na budynku. Będzie on odpowiednio składany, naciągany i klejony. Za pomocą specjalnego systemu maszyn pod warstwami banera będzie pompowane i zasysane powietrze. Ruch płaszczyzn przypominać będzie oddychanie. Część pomieszczeń zostanie także zaadaptowana i przystosowana do zwiedzenia - tak aby można było do nich wejść, niczym do wnętrza oddychającego organizmu.
Ten niezwykły pomysł zrodził się w trakcie wizyty artystów w Warszawie. "Zauważyliśmy dziesięciopiętrowy budynek w całości przykryty billboardem, który w jednym miejscu się zerwał i powiewał na wietrze. Wtedy doszliśmy do wniosku, że można zaprojektować elewację, z wykorzystaniem billboardów z odrzutu" - opowiadała Sałajewska.
Projekt jest jednym z 27 wydarzeń, które znalazły się w programie Tymczasowej Akcji Kulturalnej Katowice - w skrócie TAKK! Jej celem jest promocja miasta w ramach Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011. Nad całością czuwają Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowy Instytut Audiowizualny.
Tymczasowa Akcja Kulturalna Katowice zakończy się 2 września.
ZOBACZ TAKŻE:
Katowice - burzą architektoniczny majstersztyk
Dom Igloo na trudne czasy
Polski sposób na budynek
- Więcej o:
- sztuka
César Manrique - architekt, który zaprojektował Lanzarote
Galeria EL w Elblągu - galeria sztuki w gotyckim kościele. Otwarto ją w 1961 roku
Kunsthofpassage w Dreźnie - Pasaż Artystycznych Dziedzińców
Mozaika w Kowarach. Dywan z tysięcy kolorowych płytek jest piękny!
W Warszawie powstał mural wspierający gastronomię
Clean Art - wodne murale na warszawskich budynkach. Malowane "na brudzie" obrazy pokażą czym oddychamy
Nowy warszawski mural Tytusa Brzozowskiego. Artysta umieścił na nim charakterystyczne budynki dawnej dzielnicy żydowskiej
Dzieła sztuki na wiejskich przystankach PKS. Folkowe Przystanki to jedyna taka galeria w Polsce