Nowoczesny pałac przy Placu Zamkowym?
"Projektujemy modernistyczny budynek z wysokim dachem, prostym, eleganckim detalem" - tak charakteryzuje nowy pomysł architekt z RKW Rhode Kellermann Wawrowsky. Obiekt ma powstać w bardzo prestiżowym miejscu - tuż przy placu Zamkowym. Nic dziwnego, że ta koncepcja wzbudza coraz większe emocje i kontrowersje.
"Gazeta" dwa miesiące temu wspominała o działce, którą odzyskali spadkobiercy dawnych właścicieli. Teraz teren należy do spółki Senatorska Investment. Jej szef Maciej Marcinkowski mówi o nowej inwestycji: "Chcę, by ten budynek stał się wizytówką dobrej architektury na europejskim poziomie. W przyziemiu znajdą się sklepy i kawiarnie. W narożnej części u zbiegu Podwala z Senatorską parter i piętro zajmie restauracja. Będą się z niej rozpościerać widoki na kolumnę Zygmunta i Zamek Królewski. Pozostałe powierzchnie zajmą biura".
Projekt powstaje w biurze RKW Rhode Kellermann Wawrowsky, które ma w dorobku moc realizacji głównie w Niemczech: biurowce, luksusowe kamienice, centra handlowe, szkoły. W Warszawie są znani z budynku MSZ u zbiegu al. Szucha i Litewskiej, a w Gdańsku z projektu stadionu na Euro - PGE Arenę.
Inwestor i architekci pokazali rysunki elewacji i plany, bo oburzają ich zarzuty, że szykują tandetę. "Nie będzie żadnych detali ze styropianu przyklejonych do fasady" zapewnia architekt Wojciech Grabianowski z zarządu biura RKW. Mówi, że reperuje "najważniejsze zęby, a raczej dziury w Warszawie".
Projekt gmachu uwzględnia dwa piętra i trzecią kondygnację w dachu. Będzie długi, bo rozciągnięty między Miodową a Podwalem wzdłuż Senatorskiej. Dlatego architekci dzielą jego bryłę na trzy "pałacowe" części - korpus główny oraz wyodrębnione narożniki zaznaczone m.in. klatkami schodowymi ze szkła. - Z ulicy zobaczymy przez nie boczną elewację pałacu Branickich - zapowiada Zbikowski. Od tej strony, na tylnej elewacji budynku znajdzie się wydatny ryzalit środkowy z tarasem.
Partery swoją wysokością mają nawiązywać do sąsiednich pałaców, będą miały wielkie witryny ze szkła. Elewacje - "gołe", bez tradycyjnych dekoracji architektonicznych czy rzeźbiarskich jak w sąsiednich pałacach i kamienicach. Duże płyty z piaskowca zostaną tak przycięte i ustawione na elewacji, by zapewnić grę światła i cienia, rozrzeźbić ją.
Najdziwniej na rysunkach wygląda dach, który nie został przełamany tak jak w pobliskich typowych dachach mansardowych. Architekci ukrywają w nim instalacje techniczne. Trwa dyskusja, czy pokryć go spatynowaną miedzią, ołowiem czy blachą tytanowo-cynkową.
Otwarcia budynku możemy się spodziewać dopiero po Euro 2012, gdyż inwestor dopiero co rozpoczął starania o pozwolenie na budowę.
Źródło: Gazeta Stołeczna
- Więcej o:
Esencja na Dolnym Mieście w Gdańsku. Nawiązuje do przedwojennej, wielkomiejskiej kamienicy
Nowy Wełnowiec w Katowicach projektu JEMS Architekci. Na terenie dawnych Zakładów Metalurgicznych Silesia powstanie nowoczesna dzielnica
Warszawa: Apartamenty Beethovena - nowa inwestycja na Mokotowie projektu Grupa 5 Architekci
Poznań: ruszają prace w Skarbcu. Jest pozwolenie na budowę!
Nowe biuro Vaillant w .KTW II nagrodzone w konkursie Global Future Design Awards
Dom z solarnym dachem nad rzeką w Rumii. To projekt MAKA Studio
Apartamenty Esencja II - nowa inwestycja na poznańskich Garbarach
Co by było, gdyby... Niezrealizowane wizje architektów dla polskich miast. Miało być spektakularnie