Ryugyong Hotel budzi się z letargu
Uznany przez amerykański magazyn Esquire za najgorszy budynek w historii ludzkości, północnokoreański Ryugyong Hotel budzi się z letargu. Po ponad dwudziestu latach od rozpoczęcia budowy hotel widmo ma szansę na ukończenie.
Ryugyong Hotel miał być symbolem rozwijającej się północnokoreańskiej gospodarki oraz odpowiedzią na igrzyska olimpijskie w Seulu, które odbyły się w 1988 roku. Budowę hotelu rozpoczęto rok wcześniej, by odciągnąć uwagę świata od sąsiada i zachęcić zachodnich inwestorów do udziału w przedsięwzięciu.
Betonowa konstrukcja zaprojektowana przez Paektu Mountain Architects & Engineers z roku na rok stawała się wyższa. Koreański dyktator, Kim Ir Sen, upatrywał w niej symbol siły i potęgi państwa.
Prace budowlane trwały do 1992 roku. Obiekt liczący 105 pięter osiągnął wysokość 330 metrów i przez długi czas pozostawał w czołówce najwyższych budynków na świecie. Ryugyong Hotel ma kształt piramidy i składa się z trzech skrzydeł nachylonych pod kątem 75 stopni. Piętra połączone zostały na planie koła, pierwotnie przewidziano także miejsce na pięć obrotowych restauracji i taras widokowy. W hotelu znajduje się aż 3000 pokoi, ale to zdecydowanie za dużo, jak na miasto, do którego turyści mają ograniczony dostęp.
Po upadku Związku Radzieckiego, głównego darczyńcy, nie było już środków na dalsze prace. Na początku lat 90 - tych Korea Północna pogrążyła się w kryzysie gospodarczym i zahamowało to już kompletnie ogromną inwestycję. Ryugyong Hotel stał się symbolem upadku, a nie siły i postępu, jak chcieli północnokoreańscy dyktatorzy. Pusta, betonowa skorupa zyskała przydomek "hotel widmo?, który trwale wpisał się w krajobraz miasta Pjongjang (Phenian). Władze tak bardzo nie mogły przeboleć porażki, iż kazały nawet usuwać wizerunek budowli ze zdjęć. W ich świadomości hotel przestał istnieć, ale niestety budynek nie zniknął z powierzchni ziemi.
Wydawało się, że nic już nie zmieni takiego stanu rzeczy, tym bardziej iż niektórzy eksperci budowlani obawiali się, że budynek może się zawalić. Jednak po 16 latach od wstrzymania budowy egipski koncern Orascom Group podjął się dokończenia Ryugyong Hotel. Niedawno rozpoczęły się prace budowlane. Odnowiono najwyższe piętra, zamontowano okna i anteny telekomunikacyjne. Hotel jako najwyższy budynek w kraju będzie służył teraz jako wieża nadawcza dla nowej koreańskiej sieci telefonii komórkowej. Dotychczas tylko notable mogli korzystać z telefonów komórkowych. Nowe przedsięwzięcie ma objąć około 100 tys. abonentów.
Północnokoreański reżim wspomógł finansowo odbudowę hotelu, nie jest jednak znana kwota, którą zdecydował się wyłożyć.
Hotel przez długi czas znajdował się na architektonicznym cmentarzysku. Do tego roku należał do niego tytuł najwyższego budynku świata, którego budowę przerwano. Ciekawe czy kiedykolwiek będzie służył zgodnie ze swoim pierwotnym przeznaczeniem?
- Więcej o:
Wieża ciśnień w Szczytnie - zabytek, makabryła i Torre Apartments
Taśmy - element architektury w dobie koronawirusa
Wola Korzeniowa: figura Matki Boskiej została przemalowana. Odzyskała dawny wygląd
Wieża ciśnień w Lęborku - makabryła zamiast wizytówki miasta
Prawie oko w oko z sąsiadem. Absurd przy al. Grottgera w Krakowie
Makabryła po częstochowsku. Termomodernizacja biurowca MPK
Przebudowa willi Monte w Zakopanem - jak to się mogło stać? Makabryła 2017 od kuchni
Makabryła 2017 - przebudowa willi Monte w Zakopanem [WYNIKI GŁOSOWANIA]