Portowa urbanistyka z Danii
Duńscy projektanci z biura Bjarke Ingels Group (BIG) chcieliby przekształcić portowe tereny miasteczka Holbæk w zaciszne osiedle jednorodzinnych domków, przy okazji przemycając w swoim projekcie dość kontrowersyjne rozwiązania urbanistyczne.
Program rewitalizacji rozległych terenów zakładał połączenie wysoko zdehumanizowanej przestrzeni portowej z architekturą w "ludzkiej skali". Postanowiono zrealizować te szczytne idee poprzez wybudowanie osiedla domków, opartych na nietypowej, heksagonalnej siatce ulic.
Wewnętrzna przestrzeń osady służyć miałaby mieszkańcom, stanowiąc miejsce spotkań i integracji. Integracja jest tutaj chyba kluczowym pojęciem jakie przyświecało projektantom. Przyglądając się zdjęciom makiety można bowiem dojść do wniosku, że koncepcja jest przeniesieniem południowo- amerykańskiego wzorca slumsu idealnego na pole ekskluzywnego budownictwa jednorodzinnego. Tyle, że domy wydają się nieco solidniejsze.
Teoretycznie rzecz biorąc projekt jest idealnym pomysłem dla ludzi, którzy uwielbiają obserwować życie sąsiadów bez użycia wspomagaczy wzroku jak lornetki czy lunety Aby jednak zróżnicować ofertę i widok z okna, na terenie osady usypane zostanie sztuczne wzgórze mieszczące podziemny garaż, które zapewni mieszkańcom centralnych "kwartałów" obserwowanie świata ponad dachami sąsiednich domów. Warto dodać, że wprowadzi to do koncepcji wszędobylskie schody tak nielubiane w przestrzeni miasta przez wielu urbanistów (w każdym razie nielubiane tam gdzie ich akurat nie potrzeba). W pobliżu, nad morzem, ulokowany zostanie również wyłamujący się nieco z koncepcji osiedla hotel.
Nie wiemy, czy pomysł architektów z grupy BIG okaże się w praktyce lepszy niż sprawdzony i stosowany od lat system miejskich ulic. Jedno jest jednak pewne. W tak skomplikowanej siatce uliczek z pewnością nie będzie łatwo wrócić do domu po ciężkiej wieczorno - nocnej eskapadzie.
- Więcej o:
Wieża ciśnień w Szczytnie - zabytek, makabryła i Torre Apartments
Taśmy - element architektury w dobie koronawirusa
Wola Korzeniowa: figura Matki Boskiej została przemalowana. Odzyskała dawny wygląd
Wieża ciśnień w Lęborku - makabryła zamiast wizytówki miasta
Prawie oko w oko z sąsiadem. Absurd przy al. Grottgera w Krakowie
Makabryła po częstochowsku. Termomodernizacja biurowca MPK
Przebudowa willi Monte w Zakopanem - jak to się mogło stać? Makabryła 2017 od kuchni
Makabryła 2017 - przebudowa willi Monte w Zakopanem [WYNIKI GŁOSOWANIA]