Wieś w wielkim mieście
Wielu mieszkańców wielkich miast ucieka co weekend do zacisznych miejsc w górach czy nad jeziorem. Zapewne wielu z nich chciałoby pogodzić przyjemności jakie daje życie w wielkiej metropolii i sielskie życie na wsi. Oto projekt, który zdaje się przybliżać tę wizję.
Agro-dom nie powstał jednak, by zadowolić zmęczonych mieszczuchów, lecz aby rozwiązać problem exodusu z regionów wiejskich do miast. Problem, o którym mowa jest szczególni dotkliwy w Chinach, gdzie w wielkich miastach po prostu brakuje mieszkań. To właśnie dlatego owe migracje są tam ściśle kontrolowane (i nie tylko one...). Drugą inspiracją dla powstania tego projektu jest kwestia zanieczyszczenia powietrza i gleby.
I tak oto powstał Agro-Housing Project (czyli projekt agromieszkaniowy), którego pomysłodawcami są Knafo Klimor Architects. Budynek jest swoistym połączeniem budownictwa mieszkaniowego i gospodarstwa rolniczego. W ten sposób mieszkańcy mają zapewnioną żywność, a jej nadwyżki mogą sprzedawać i w ten sposób zarabiać pieniądze. Projekt ma pokazywać korzyści płynące z ''rolnictwa miejskiego'' i przyczynić się zmniejszenia się kosztów transportu żywności ze wsi. Dodatkowo budynek ma zintegrowany system odzyskiwania wody, dzięki czemu obniżają się koszty życia.
Projekt powstanie w chińskim Wuhan. Jego sercem będzie skomplikowany system korytarzy i kanałów kontrolujący przepływ wody, powietrza i temperatury. Większość materiałów wykorzystanych przy budowie stanowić będą stal, aluminium i terakota - które będzie można powtórnie wykorzystać, gdy budynek się zestarzeje.
Wydaje się zatem, że projektanci pomyśleli o wszystkim ale... Brzmi pięknie, ale jakoś czuję, że miejskie farmy czeka podobna przyszłość jak wspólne pralnie w projektach modernistów... A Wam jak się podoba?
- Więcej o:
Wieża ciśnień w Szczytnie - zabytek, makabryła i Torre Apartments
Taśmy - element architektury w dobie koronawirusa
Wola Korzeniowa: figura Matki Boskiej została przemalowana. Odzyskała dawny wygląd
Wieża ciśnień w Lęborku - makabryła zamiast wizytówki miasta
Prawie oko w oko z sąsiadem. Absurd przy al. Grottgera w Krakowie
Makabryła po częstochowsku. Termomodernizacja biurowca MPK
Przebudowa willi Monte w Zakopanem - jak to się mogło stać? Makabryła 2017 od kuchni
Makabryła 2017 - przebudowa willi Monte w Zakopanem [WYNIKI GŁOSOWANIA]