Kolejna Makabryła się sypie. "Bydgoskie San Francisco" do remontu
Z ogromnych pylonów Trasy Uniwersyteckiej odpada lakier. Trzeba też będzie na nowo wylać asfalt. Oto usterki pokazowej miejskiej inwestycji z Bydgoszczy
Trasę Uniwersytecką z Bydgoszczy opisywaliśmy wielokrotnie. Znalazła się w plebiscycie MAKABRYŁA ROKU i zajęła 5. miejsce (czytaj tutaj). To była najważniejsza inwestycja drogowa w Bydgoszczy ostatnich lat. Trasa niczym autostrada przecięła miasto by wprowadzić nową jakość podróżowania. Niestety w trakcie prac okazało się, że na wszystko nie wystarczy pieniędzy. By zaoszczędzić na budowie drogowcy wykreślili z projektu chodniki i ścieżki rowerowe. Teraz okazuje się, że trasę trzeba będzie remontować.
Już po kilku tygodniach od otwarcia kierowcy sygnalizowali, że coś złego dzieje się z asfaltem. Prawdopodobnie był on niskiej jakości i z czasem pojawiły się na nim fałdy. By rozwiać wszelkie wątpliwości drogowcy zlecili przeprowadzenie badań fachowcom z Instytutu Badawczego Dróg i Mostów.
Kawałek po kawałku analizujemy wyniki ekspertyz laboratoryjnych z instytutu i porównujemy je z naszymi. Na pewno nie będzie można nam zarzucić nierzetelności w prowadzeniu tych badań - mówi Krzysztof Kosiedowski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy.
Drogowcy jeszcze w ubiegłym roku przeprowadzili swoje badania. Wynikało z nich, że źle ułożono około 800 metrów asfaltu.
Naszym zdaniem na Trasie Uniwersyteckiej nie ma żadnego zagrożenia dla ruchu. Usterki zdarzają się wszędzie, a nawierzchnia spełnia normy. Ta nawierzchnia ma prawo pracować. Może się jeszcze ułoży - przekonywał pod koniec ubiegłego roku Jerzy Łuczak, prezes Przedsiębiorstwa Budowy Dróg i Mostów Kobylarnia, które kładło nawierzchnię.
Asfalt jednak się "nie ułożył" i trzeba go będzie wylać od nowa.
Problemy pojawiły się też ogromnymi pylonami. Wiosną zaczął odpadać z nich lakier. Szybko udało się uzupełnić braki ponieważ lakierowanie wykonano w ramach gwarancji. Na szybkie wylanie asfaltu jednak nie ma co liczyć. Firma, która go kładła nie dostrzega problemu.
- Więcej o:
Jeszcze nie powstał a już budzi kontrowersję. Budynek-laboratorium z Bydgoszczy
Wielki most w Bydgoszczy. Miasto zaoszczędziło na chodnikach i pasach dla rowerów
Wieża ciśnień w Szczytnie - zabytek, makabryła i Torre Apartments
Taśmy - element architektury w dobie koronawirusa
Wola Korzeniowa: figura Matki Boskiej została przemalowana. Odzyskała dawny wygląd
Wieża ciśnień w Lęborku - makabryła zamiast wizytówki miasta
Prawie oko w oko z sąsiadem. Absurd przy al. Grottgera w Krakowie
Makabryła po częstochowsku. Termomodernizacja biurowca MPK