Wielki pomnik Jezusa na warszawskim Bródnie. Rzeźba stanie na bloku? Jest wizualizacja
Słynny artysta Paweł Althamer oraz seniorzy z warszawskiego Bródna chcą przerobić jeden z bloków na gigantyczny pomnik Jezusa. O sprawie pisał już portal warszawa.gazeta.pl, my prezentujemy wizualizację, jak pomnik mógłby wyglądać po wybudowaniu, przygotowaną przez serwis wawalove.pl
Artysta spotkał się z seniorami mieszkającymi na Bródnie i wspólnie z nimi naszkicował wstępną wizję przyszłego pomnika. Do jego realizacji ma zostać wykorzystana boczna ściana jednego z bloków przy ul. Kondratowicza. Według tej wizji głowa Jezusa ma znaleźć się na dachu budynku, a na jego bocznych krawędziach znajdą się wyciągnięte dłonie. Własną wizję tego jak pomnik mógłby wyglądać po wybudowaniu stworzył serwis wawalove.pl, prezentujemy ją powyżej.
Skąd wziął się pomysł na budowę takiego pomnika w stolicy? Dziennikarze z portalu warszawa.gazeta.pl zapytali samego Althamera.
Pomysł powstał podczas ostatniego Berlin Biennale przygotowanego przez Artura Żmijewskiego - opowiada Althamer.
Wśród gości wystawy obecny był również rzeźbiarz Mirosław Kazimierz Patecki, autor świebodzińskiej figury Chrystusa. Artysta wykonał W berlińskim KW Institute for Contemporary Art styropianową kopię głowy ze Świebodzina.
Kiedy okazało się, że po zakończeniu wystawy głowa Chrystusa, którą przygotował pan Patecki, nie będzie wykorzystywana, zaproponowałem, że chętnie włączę ją do jednego ze swoich projektów - mówi Paweł Althamer.
Fot. Agnieszka Wocal / Agencja Gazeta - głowa Chrystusa ze Świebodzina
Althamer jest mieszkańcem Bródna. Artysta był inicjatorem Parku Rzeźby przygotowanego przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej, która w formie miejskiej wystawy istnieje od 2009 r. i ciągle powiększa swoje zbiory. Rzeźbiarz chciałby zrealizować wizję ogromnego pomnika Jezusa, ale zastrzega, że tylko przy współpracy i akceptacji mieszkańców. Nowy warszawski pomnik miałby zostać włączony do koncepcji Parku Rzeźby.
Poniżej film dokumentujący współpracę rzeźbiarza z mieszkańcami Bródna:
wizualizacja dzięki uprzejmości wawalove.pl
- Więcej o:
- sztuka
Chiny: Sztuczna góra do rozbiórki. "To samowola budowlana"
César Manrique - architekt, który zaprojektował Lanzarote
Galeria EL w Elblągu - galeria sztuki w gotyckim kościele. Otwarto ją w 1961 roku
Kunsthofpassage w Dreźnie - Pasaż Artystycznych Dziedzińców
Mozaika w Kowarach. Dywan z tysięcy kolorowych płytek jest piękny!
W Warszawie powstał mural wspierający gastronomię
Clean Art - wodne murale na warszawskich budynkach. Malowane "na brudzie" obrazy pokażą czym oddychamy
Nowy warszawski mural Tytusa Brzozowskiego. Artysta umieścił na nim charakterystyczne budynki dawnej dzielnicy żydowskiej