Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Cztery wizje krakowskiego Placu Wolnica

red
4. Galeria dźwięków, Grupa Marcina Kołtuńskiego z UN Studio i Karoliny Kani, warsztaty OSSA 2008 - Grupa Marcina Kołtuńskiego z UN Studio i Karoliny Kani, warsztaty OSSA 2008

Prezentujemy kolejne pomysły studentów architektury, którzy na warsztatach OSSA pracowali pod czujnym okiem najlepszych architektów. Zobacz co zaproponowała grupa Marcina Kołtuńskiego (UN Studio) i Karoliny Kani.

Celem eksperymentu, przeprowadzonego w ramach październikowych warsztatów Ossa, była eksploracja potencjału zawartego w czystej geometrii; obserwacja "zdolności" form przestrzennych do kreowania zachowań i do poddawania się ich efektom.

Próbowaliśmy porzucić sekwencyjne rozumowanie na korzyść wielopoziomowej i jednoczesnej interpretacji gotowych, materialnych struktur - faktur odnalezionych w otoczeniu Placu Wolnica w Krakowie. Wydestylowane z nich abstrakcyjne zasady organizacji i konstrukcji stały się narzędziem do zbudowania interwencji ujawniającej nowatorskie możliwości kształtowania przestrzeni publicznych.

Uczestnicy podzieleni na cztery grupy, używając tych samych analitycznych i projektowych metod, doprowadzili do powstania czterech diametralnie rożnych i jednakowo interesujących scenariuszy:

1. Modulacja przepływów

Posadzka placu moduluje ruch pieszy, kreując przestrzenie odpoczynku, relaksu i spotkań, zmieniające się wraz z ilością wody zgromadzoną w jej geometrii. Głównym elementem interwencji jest fontanna - obszar, którego funkcjonalność może być kontrolowana zgodnie z intencjami. Cały plac wymyka się jednak odgórnej kontroli, interpretowany przez pogodę i adaptowany w różny sposób przez jego użytkowników.

2. Tektoniczny interfejs

Wrzynające się w powierzchnię rynku korytarze rozszerzają przestrzeń wystawową pobliskiego Muzeum Etnograficznego, umożliwiając jednocześnie wgląd przechodniów w jego funkcjonowanie. Niedostępny dotychczas budynek odzyskuje kontakt z otoczeniem, paradoksalnie, przez wytyczenie nieprzekraczalnej granicy. Krawędź interwencji modyfikuje także sposób poruszania się po powierzchni placu. Ograniczając dostęp samochodów, i tworząc serię obszarów o różnym natężeniu ruchu pieszych, projekt spontanicznie stymuluje różnorodne, tymczasowe funkcje, które wzbogacą życie tego obszaru.

3. Kolaż

Kolaż wykorzystany został zarówno do ukształtowania przestrzennej jak i programowej warstwy projektu. Kompozycję placu tworzą trzy oddzielne funkcjonalnie, formalnie i organizacyjnie obszary: park, otwarta galeria i uliczna witryna. Kontrasty zostały wzmocnione przez odizolowanie ich za pomocą liniowego pawilonu mieszczącego kawiarnię. Jej charakter zmienia się w zależności od graniczących z nią programów: od kawiarni/księgarni połączonej z galerią, przez otwierającą się na park 'brasserie', po rozciągnięty wzdłuż ulicy espresso bar. Budynek łączy w swoim wnętrzu rozdzielone programy, konfrontując ze sobą ich użytkowników.

4. Galeria dźwięków

Przestrzeń ekspozycji sztuki zmienia jednocześnie wizualną, motoryczną i dźwiękową percepcję podróżujących przez nią przechodniów. Scentralizowana konstrukcja pozwala na swobodne odkrywanie własnych trajektorii wiodących przez różnorodne kubatury, zapewniając jednocześnie odgórną kontrolę nad dostępem do nich. Przesunięcia i różnice poziomów posadzki placu wytwarzają dziedzińce, które doświetlają ekspozycję wewnętrzną i umożliwiają jej ekspansję na zewnątrz, lub do sąsiadujących galerii.

tekst: Marcin Kołtuński/Karolina Kania

Uczestnicy: Piotr Radziwon, Agata Woźniczka, Anna Skrzydlewska, Paweł Ejsmont, Adam Karpisz, Michał 'Krasnal' Jurgielewicz, Ludwik Kaizerbrecht, Paulina Grabowska, Agnieszka Pilip, Iza Rybak i Marta Pala.

Udostępnij

Przeczytaj także

Robert Konieczny i jego najlepsze projekty. Monografia KWK Promes „budynki + idee” jest jak dobry wykład!
Willa Wolfa w Gubinie. Pierwszy nowoczesny budynek Miesa van der Rohe
Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!

Polecane

Opuszczony Park Miniatur Sakralnych w Częstochowie. Stoi tu największy pomnik Jana Pawła II na świecie
Robert Konieczny i jego najlepsze projekty. Monografia KWK Promes „budynki + idee” jest jak dobry wykład!
Łódź: Instalacja Nitka w Fuzji. Nawiązuje do tekstylnych tradycji miasta

Skomentuj:

Cztery wizje krakowskiego Placu Wolnica

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej