Największa sztuczna wyspa na świecie
W Seulu, na rzece Han pływa sztuczna wyspa. Floating Island to największa tego typu struktura na świecie. Olbrzymi budynek unoszący się na wodach rzeki Han mieści kulturalne centrum. W ubiegłą niedzielę świętowano połowiczne otwarcie tego kulturalnego centrum stolicy Korei Południowej. 88 milionowa inwestycja zostanie ukończona we wrześniu.





Floating Island ma być największą atrakcją turystyczną Seulu. Projekt składa się z trzech sztucznych wysp, z których pierwszą - Viva - otwarto w ubiegłym tygodniu. Wyspa ma powierzchnię 3,271 tys. m.kw. i jest drugą co do wielkości w koreańskim „archipelagu”. Budynek, który znajduje się na wyspie, ma trzy piętra i mieści m.in. salę konferencyjną, restaurację i centrum rozrywki. Oprócz nowoczesnej zabudowy projektanci stworzyli również strefę publiczną - parki, tarasy oraz punkty widokowe, które otaczają centrum. Dodatkową atrakcją ma być oświetlenie budynków, które wieczorem rozbłyśnie w kilkunastu kolorach.
Pozostałe wyspy zostaną otwarte we wrześniu, a ich całkowita powierzchnia wyniesie 20,4 tys. m.kw. Podobne sztuczne wyspy, jak na przykład słynna „Palm Island” w Dubaju, formowane były poprzez nasypywanie piasku na dno morza. Wyspa na rzece Han korzysta z zupełnie innej technologii - unosi się na ogromnej boi, zabezpieczonej 28 cumami. Dzięki temu konstrukcja odporna jest na zmiany poziomu rzeki oraz złe warunki pogodowe. Oprócz centrum kultury i rozrywki „Floating Island” pomieści też centrum sportów wodnych i jak zapowiadają inwestorzy, kilkakrotnie zwiększy popularność tej części koreańskiej stolicy.
- Więcej o:
Tak będzie wyglądał nowy stadion klubu Manchester United. Będzie to największy stadion w Wielkiej Brytanii
Zielona Katedra w Tilburgu. Tak będzie wyglądała niesamowita instalacja MVRDV
Restauracja Kornhaus w Dessau. Perła Bauhausu z 1930 roku
Instalacja MVRDV w Bangkoku z materiałów z recyklingu. Przestrzeń publiczna jako infografika
Belvedere w Louisville. Bryła projektu Heatherwick Studio ożywi zaniebaną przestrzeń
Dobrzy architekci kopiują, wielcy kradną?
Teatr Opery i Baletu Kosowa w Prisztinie od BIG. Bryła jak spódnica tradycyjnego stroju narodowego
WXCA z wyróżnieniem w międzynarodowym konkursie architektonicznym na Muzeum Nikoli Tesli w Belgradzie.