Afganistan: Nowe miasto wyrośnie na pustyni
Po latach rozdzierającego Afganistan konfliktu, jego obywatele znów optymistycznie patrzą w przyszłość. Futurystyczne miasto, które już za niecałe 15 lat ma wyrosnąć niedaleko Kabulu stanie się nową stolicą kraju. Jedyny warunek jego powstania to pokój.
Dehsabz, nowa stolica Afganistanu ma powstać na pustyni na północ od Kabulu. Miasto będzie aż półtora razy większe od obecnej stolicy Afganistanu. Ma ono zajmować powierzchnię 40 tys. ha i być domem dla 3 mln mieszkańców. Szacowany koszt inwestycji to 5 miliardów dolarów, a jego budowa powinna stworzyć około 500 tys. nowych miejsc pracy.
Plan urbanistyczny pochodzi z francuskiej pracowni Architecture Studio. Patrząc na nie z lotu ptaka, będzie posiadało trójkątny i policentryczny układ. W samym centrum zlokalizowany będzie ogromny park, gdzie pośród roślinności znajdować się będą niewielkie wypiętrzenia i stawy. Podobnie jak cały plan, także i układ parku ma posiadać trójkątną formę. Na każdym z jego wierzchołków znajdą się subcentra z obiektami miastotwórczymi - centralnym meczetem, centrum kultury i centrum spotu.
Zgodnie z koncepcją Dehsabz, miasto zaspokoi wszystkie potrzeby mieszkańców. Plony rolne będzie dostarczać pas rolniczy, zlokalizowany na obrzeżach miasta. Miejsca pracy natomiast strefa przemysłowa, z centrami biznesowymi, parkiem logistycznym i międzynarodowym lotniskiem.
Zgodnie w aktualnymi trendami, w tym projekcie także postawiono na ekologię. Jak zapewniają urbaniści, 90 proc. energii wykorzystywanej w mieście będzie pozyskiwana bez emisji dwutlenku węgla. Ekologiczny ma być również transport publiczny. W Dehsabz powstanie bowiem pierwsza w Afganistanie sieć połączeń tramwajowych.
Początek budowy planowany jest na rok 2015, a ukończenie inwestycji na 2025. Realizacja podzielona została na kilka etapów. Pierwszy i drugi obejmuje budową infrastruktury komunikacyjnej energetycznej i sanitarnej. Kolejne przewidują budowę budynków użyteczności publicznej, mieszkań i biurowców. Plan przewiduje w jednym z etapów, także renowację starej części Kabulu. Efektem inwestycji ma być 2 mln nowych miejsc pracy, które mają zapewnić państwu stały dochód.
Plan nowego miasta ma wprowadzić Afganistan na ścieżkę szybkiego rozwoju i ukazać ten kraj jako miejsce nowoczesne i warte zagranicznych inwestycji. Czy tak będzie, to się okaże. Jak mówi w wywiadzie dla TOK FM Mohammad Salim Zabardast, konsul Ambasady Islamskiej Republiki Afganistanu w Warszawie, obecnie w Afganistanie istnieje spory problem z bezpieczeństwem. Jeśli szybko nie zostanie on zażegnany, może odstraszyć potencjalnych inwestorów i firmy budowlane realizujące inwestycję.
Skomentuj:
Afganistan: Nowe miasto wyrośnie na pustyni