Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Biblioteka pod chmurką

buma

Niecodzienna biblioteka w Magdeburgu ma fasadę z odzysku, konstrukcję wykonaną z plastikowych skrzynek i innowacyjny design. Nie dziwi więc fakt, że Brytyjczycy uznali ją za najlepszy budynek 2010 roku.

Prestiżowe nagrody Brit Insurance Design of the Year Awards to jedne z najważniejszych wyróżnień promujących dobry i innowacyjny design. Oprócz architektury, nagradzani są także twórcy zajmujący się grafiką, modą, meblami, rozwiązaniami interaktywnymi, wzornictwem przemysłowym oraz transportem.to zdaniem Brytyjczyków otwarta biblioteka publiczna w Magdeburgu. Projekt został nagrodzony przez londyńskie Muzeum Designu.

Nagrodzony budynek to projekt lipskiej pracowni Karo Architekten. W Open Air Library nie ma kart bibliotecznych, ani ograniczeń czasowych - biblioteka czynna jest całą dobę i obowiązuje pełna samoobsługa. Jak to działa? Czytelnik wybiera książkę i zwraca kiedy chce lub przynosi w zamian inną, która nie jest mu już potrzebna. Brzmi jak utopia, ale Niemcy pokazali, że nawet tak niewiarygodny pomysł może się sprawdzić. Biblioteka ma bowiem spełniać funkcję społecznego katalizatora - oprócz książek znajduje się tam scena na której odbywają się przedstawienia i spotkania.

Zanim powstał budynek był jego prototyp - w skali 1:1. W opuszczonej, industrialnej dzielnicy Magdeburga o bezrobociu sięgającym 80%, z inicjatywy mieszkańców powstała otwarta biblioteka, którą wykonano z  plastikowych skrzynek na piwo. Półki zapełniono datkami ze społecznej zbiórki - udało się zgromadzić 20 tys. książek. Tak powstała "społeczna rzeźba" dostępna przez dwa dni, podczas których mieszkańcy mogli korzystać ze zgromadzonych zasobów. Inicjatywa została przyjęta z dużym uznaniem i spodobała się zarówno mieszkańcom, jak i władzom miasta, które prototyp postanowiły zamienić na trwały obiekt.

Architekci z pracowni Karo Architekten do konstrukcji z plastikowych skrzynek dodali również fasadę wykonaną z paneli z białego aluminium oraz drewnianych elementów w naturalnym kolorze. Aluminiowe moduły pochodzą z opuszczonej fabryki HORTEN w Hamm, które inspirowane były fasadą amerykańskiego pawilonu EXPO w Brukseli z 1958 roku projektu Edwarda Durella Stone'a. Niemieccy architekci dodali również przeszklenia z zielonego szkła, którego kolor świetnie współgra z przylegającym do biblioteki trawnikiem. Budynek ma kształt litery L i otwiera się na dziedziniec, na którym znajdują się wtopione w plac meble miejskie.

Skomentuj:

Biblioteka pod chmurką