Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Wieżowiec mieszkalny od Gehrego - HIT, czy KIT?

fredka

Olbrzymi, powleczony blachą wieżowiec przypomina topniejącą górę lodu. Któż inny mógłby zaprojektować tak charakterystyczny budynek jak nie sam Frank Gehry? To pierwszy wysokościowiec, z którym przypadło zmierzyć się starchitektowi. New York by Gehry stał się najwyższym budynkiem mieszkalnym Nowego Jorku, jednak czy najpiękniejszym?

Majestatyczna bryła wyrasta ponad dachami Manhattanu zaledwie kwartał od kompleksu World Trade Center. Ten długo wyczekiwany wieżowiec pochłonął w sumie 660 milionów dolarów, a konstrukcja osiągnęła 265 metrów.

Budynek, którego uroczyste otwarcie miało miejsce 19 marca, mieści 903 luksusowe apartamenty. Ich rzuty i wystrój nigdy się nie powtarzają. Apartamenty mają od 50 do 150 metrów kwadratowych i co ciekawe, żadnego z nich można kupić. Wszystkie przeznaczone są wyłącznie do wynajęcia.

Na budowę wieżowca użyto 280 milionów funtów inteligentnej mieszanki betonowej produkcji firmy iCrete. Jej inżynierowie zachwalają, że do produkcji betonu dzięki specjalnej formule zużywają o 30 do 40% mniej cementu od tradycyjnego betonu, co przyczyni się do znacznej redukcji gazów cieplarnianych. Dodatkowo inteligentny beton szybko się wiąże, co oszczędza czas pracy, jest też bardziej wydajny i wytrzymały.

New York by Gehry (wcześniej nazywany Beekman Tower) to nie tylko apartamentowiec. Pierwsze pięć pięter budynku zajmuje szkoła podstawowa. Na elewacji odróżnia się od srebrzystych kondygnacji mieszkalnych ceglanymi elewacjami, tradycyjnie stosowanymi w budownictwie szkolnym w Nowym Jorku.

Edukacyjna cześć wieży jest szersza od smukłego apartamentowca, dzięki czemu na dachu szkoły można było wygospodarować dodatkową przestrzeń, która służy dzieciom jako miejsce do zabaw na powietrzu.

Falujące srebrzyste elewacje ze stali migoczą w słońcu, przydając budynku wyglądu gigantycznej góry lodowej, pełnej szczelin. Jednak nie do końca jest prawdą, że budynek jest tylko fasadowy. Bowiem wcięcia, łuki ścian na elewacji mają odzwierciedlenie we wnętrzach - mieszkania mają zewnętrzne ściany pełne wykuszy i wnęk z olbrzymimi oknami.

Budynek Franka Gehry'ego uważany jest już dziś przez mieszkańców miasta jako jeden z najpiękniejszych drapaczy chmur ostatnich dziesięcioleci. A Tobie jak się podoba?

Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

Pas startowy dawnego lotniska zamienili w imponujący park
Walter Gropius - nie tylko Bauhaus [ZNANI ARCHITEKCI]
Tauberphilharmonie - filharmonia w niemieckim miasteczku Weikersheim. Surowa bryła wśród miękkich pagórków

Skomentuj:

Wieżowiec mieszkalny od Gehrego - HIT, czy KIT?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej