Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Pływająca willa w Amsterdamie

coolcia
Pływająca willa De Omval architektów +31 architects w Amsterdamie - www.plus31architects.com

W Holandii plątanina sieci kanałów coraz częściej służy nie tylko do transportu towarów, ale także jako miejsce do zamieszkania. Domy na wodzie już nikogo tu nie dziwią, choć zdarzają się obiekty wyjątkowe, jak ta willa w Amsterdamie.

Trudno się dziwić, że rodowici Holendrzy nie chcą budować w tradycyjny sposób, tylko sięgać po niestandardowe rozwiązania. Postęp techniki umożliwia realizację nawet najbardziej odważnych wizji wymarzonego domu. W Niderlandach domy coraz częściej powstają na wodzie, gdzie zamiast pięknego ogrodu, za oknem rozpościera się rozległy widok na taflę wody.

Jedną z pracowni, która zajęła się takim tematem i doprowadziła go do realizacji jest +31 architects. Młoda pracownia zaproponowała nowoczesną wille De Omval zlokalizowaną na rzece Amstel, w samym centrum Amsterdamu.

Architekci chcieli, aby ich propozycja nie przypomniała tradycyjnej łodzi, tylko, żeby wykorzystywała jej właściwości dryfowania na wodzie. Dlatego założyli również, żeby pływający dom był niski.

Willa składa się z dwóch poziomów: jednego nad i drugiego pod wodaoraz z częściowo zatopionego półpiętra z sypialnią właścicieli. Trudno sobie wyobrazić charakter piwnicy w takim domu, która stanowi w tym przypadku łódź podwodną. Do domu z brzegu, prowadzi drewniany pomost. Parter stanowi część dzienna, w której mieści się obszerny salon z kominkiem, kuchnia z jadalnią i toaleta. Część nocna znajduje się na półpiętrze i na dolnym poziomie. Jest tu łazienka, pokój gościnny, miejsce do pracy, mała przechowalnia i pomieszczenie techniczne. Poza zamkniętymi poziomami, znajdują się tu jeszcze dwa tarasy, jeden na tafli wody, a drugi na dachu budynku.

Ciekawostką domu jest światło w piwnicy. Architekci zaprojektowali w salonie poniżej kominka tzw. "okno kukułkę". Przez nie, światło w części dziennej wpada do części podwodnej, oświetlając sypialnię gościnną. Światło w pokoju do pracy jest doprowadzane bezpośrednio przez pustkę w suficie, w pobliżu schodów. Przez te zabiegi architektów, powierzchnia domu została oszczędnie potraktowana.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

Pływająca willa nie jest duża, aby mogła utrzymać się na wodzie architekci wykorzystali logikę budowy łodzi. W piwnicy domu na obu końcach znajdują się wydzielone pomieszczenia na balast, który stabilizuje budynek.

Jak widać na przykładzie willi De Omval, kraj pomysłowych i zaskakujących architektów, dobrze radzi sobie z urzeczywistnianiem marzeń swych klientów i nawet dom na wodzie może wyglądać jak ekskluzywna willa.

__________________

ZOBACZ TEŻ WIDEO:

Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

Dom Na Wodzie we Wrocławiu - pierwszy w Polsce!
Największa sztuczna wyspa na świecie
Pałac pokoju XXI wieku. Sześć błękitnych brył Trybunału z Hagi [ZDJĘCIA]

Skomentuj:

Pływająca willa w Amsterdamie

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej