Mieszkanie na miarę XXI wieku
Ten mieszkalny wieżowiec był nie lada wyzwaniem architektonicznym. Wielki gmach niemalże wcisnął się w ciasną tkankę miejską Singapuru.

















Pinnacle @ Duxton był wyzwaniem architektonicznym ze względu na umiejscowienie obiektu na terenie charakteryzującym się dużą gęstością zabudowy. Mimo to spełnił wszystkie warunki postawione - zarówno te finansowe, społeczne, jak i pragmatyczne. Pokazuje on, jak wygląda zrównoważony i przyjazny dla życia miejskiego wieżowiec tworzący wspólną przestrzeń publiczną.
Główne ograniczenia powstały przez nieregularny kształt działki położonej w dzielnicy biznesowej. Przez to kompleks składa się z siedmiu bloków umieszczonych w sposób otwarty i nieregularny, co pozwoliło "połączyć" mieszkania z panoramą miasta.
Na 26 i 50 piętrze utworzono zielone tarasy, które łączą wszystkie bloki i stanowią charakterystyczny punkt całego projektu. Są one rozszerzeniem powierzchni dostępnej dla mieszkańców - ich powierzchnia to prawie 1 hektar. Zaplanowano tam nie tylko miejsce do wypoczynku, ale również place zabaw oraz siłownię dla starszych osób.
Obiekt jest dostosowany dla różnych modeli rodzin - od singli aż po rodziny z dziećmi. Było to możliwe dzięki konstrukcji z prefabrykowanych płyt płaskich oraz podziału słupowego wewnątrz, do którego mocowano ściany z lekkiego betonu.
W ramach inwestycji mieszkańcy mogą korzystać między innymi ze sklepów, punktów gastronomicznych oraz punktu opieki nad dziećmi. Pozostałe usługi takie jak szpital, policja, restauracje, puby czy kawiarnie są oddalone o 10 minut spacerem. Budynek mieści się również w dobrym punkcie komunikacyjnym - niedaleko znajdują się dwie stacje kolejowe oraz dworzec autobusowy.
Pinnacle @ Duxton w Singapurze to tegoroczny zwycięzca World Festival Architecture w kategorii "budownictwo mieszkaniowe".
- Więcej o:
Tak będzie wyglądać Węgierskie Muzeum Historii Naturalnej w Debreczynie. Zaprojektuje je BIG
Tak będzie wyglądał nowy stadion klubu Manchester United. Będzie to największy stadion w Wielkiej Brytanii
Zielona Katedra w Tilburgu. Tak będzie wyglądała niesamowita instalacja MVRDV
Restauracja Kornhaus w Dessau. Perła Bauhausu z 1930 roku
Instalacja MVRDV w Bangkoku z materiałów z recyklingu. Przestrzeń publiczna jako infografika
Belvedere w Louisville. Bryła projektu Heatherwick Studio ożywi zaniebaną przestrzeń
Dobrzy architekci kopiują, wielcy kradną?
Teatr Opery i Baletu Kosowa w Prisztinie od BIG. Bryła jak spódnica tradycyjnego stroju narodowego