Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Więzienie w nagrodę?

syste

W Norwegii to możliwe! Pracownia Erik Møller Architects stworzyła więzienie, którego nie powstydziłby się niejeden polski deweloper. Nie ma tu betonu i krat, królują za to duże przeszklenia, cegła i ocynkowana stal na elewacji. Wszystko okraszone sztuką, bo na murach powstało jedno z najdroższych graffiti na świecie.

W norweskiej miejscowości Halden otworzono bardzo nietypowe więzienie.  Na pierwszy rzut oka nie kojarzy się ono zupełnie z miejscem, w którym przestępcy odbywają kary. Jego wygląd jest odzwierciedleniem podejścia do sytemu karnego w Norwegii. Uważają oni, że represja więzienna nie działa, a traktowanie więźnia w sposób humanitarny zwiększa jego szanse na reintegrację ze społeczeństwem.

Design budynku w ogóle nie kojarzy się z obiektem instytucjonalnym: ściany nie są wykonane z betonu, tylko z cegieł, ocynkowanej stali i drewna modrzewiowego. Jego wygląd miał przypominać architekturę "z zewnątrz" - wydaje się jednak, że niektóre obiekty przerósł. Projekt pochodzi z pracowni Erik M?ller Architects. Autorzy tego niecodziennego budynku chcieli połączyć go z otaczającym krajobrazem. Jasne, wesołe wnętrza wchodzą z nim w dialog poprzez duże przeszklenia, co również pozwala pozyskać wiele naturalnego światła. Atmosfera panująca w środku jest równie przyjazna dla więźniów, co dla personelu - to z kolei ma zapobiegać konfliktom pomiędzy nimi.

W Halden znajduje się siłownia, sala szkoleniowa, kaplica, biblioteka, pomieszczenie do odwiedzin, a także niesamowite studio dźwiękowe. Najbardziej charakterystycznymi elementami jest jednak graffiti wykonane przez Dolka (norweskiego artysty tworzącego prace podobne do Banksy'ego), które kosztowało aż milion dolarów.

W pewnym sensie, Halden jest kontynuacją rozwoju systemów karnych od średniowiecznych lochów do dojrzałego społeczeństwa koncentrującego się na zmianie postrzegania świata przez więźnia, a nie na jego ukaraniu. Z pewnością musi minąć sporo czasu, aby przekonać się, czy ta metoda działa. Mimo to więzienie w Halden jest świadectwem tego, że wartościowa i piękna architektura jest w stanie uczynić ludzi lepszymi osobami.

Udostępnij

Przeczytaj także

Robert Konieczny i jego najlepsze projekty. Monografia KWK Promes „budynki + idee” jest jak dobry wykład!
Willa Wolfa w Gubinie. Pierwszy nowoczesny budynek Miesa van der Rohe
Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!

Polecane

Waterfront przy Skwerze Kościuszki w Gdyni. Pierwsze budynki mieszkalne i biurowe gotowe
Iliard Architecture & Interior Design projektuje wnętrza dla Við Tjarnir na Wyspach Owczych
Pas startowy dawnego lotniska zamienili w imponujący park

Skomentuj:

Więzienie w nagrodę?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej