Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Toruń ma najlepszy projekt

DL

Według jurorów 3. Światowego Festiwalu Architektury - World Architecture Festival - w niedalekiej przyszłości Polska wzbogaci się o jeden z najciekawszych na świecie projektów architektonicznych. W kategorii "Projekt dla przyszłości" wygrała sala koncertowa na Jordankach w Toruniu autorstwa Hiszpanów z Menis Arquitectos.

fernando menis, toruń, waf, sala koncertowa, polska architectura
Fernando Menis, Sala Koncertowa w Toruniu
Źródło: torun.pl

Od dwóch lat w ramach barcelońskiego festiwalu architektonicznego World Architecture Festiwal przyznawana jest nagroda dla najlepszych projektów architektonicznym, które mają być realizowane. Jest to nie tylko okazja do podziwiania niesamowitej kreatywności architektów, ale także możliwość zobaczenia jak będzie się kształtował architektoniczny krajobraz jutra. Według jurorów najciekawszym na świecie budynkiem kulturalnym mającym powstać w niedalekiej przyszłości, jest toruńska sala koncertowa na Jordankach.

Przypomnijmy: projekt sali został wyłoniony w drodze międzynarodowego konkursu w 2008 roku, a jego autorem jest pracownia Menis Arquitectos. Propozycja Hiszpanów pokonał tym samym budynki dwóch polskich biur architektonicznych - Pracowni Marka Budzyńskiego i JSK Architekci.

- Hiszpańska koncepcja dobrze wpisuje się w charakter otoczenia, ma niezwykle też ciekawie rozwiązane wnętrze, umożliwiające wielofunkcyjne, uniwersalne wykorzystanie obiektu - mówił po ogłoszeniu wyników Adam Popielewski, architekt Miasta Torunia i jednocześnie przewodniczący jury.

Gmach audytorium ma w założeniu odzwierciedlać w zastosowanych materiałach ideę połączenia starego z nowym. Wnętrze ma zostać wykonane z czerwonej cegły, przywodząc tym samym na myśl historyczne centrum Torunia. Odmiennie prezentuje się natomiast budynek od zewnątrz. Betonowa elewacja posiada blady, wręcz biały, kolor, który dobrze uwypukla rzeźbę bryły, z wszystkimi jej pęknięciami i wgłębieniami. Według architektów forma budynku ma z jednej strony być reinterpretacją wykorzystania ręcznie robionej cegły, a z drugiej strony ma stanowić most łączący tektonikę miasta ze strategiczną lokalizacją działki.

Program budynku ma być bardzo elastyczny i może być łatwo dostosowany do potrzeb odbywających się w jego wnętrzu wydarzeń. Sala ma posiadać dwie sale audytoryjne, na 1000 i na 300 miejsc, które będzie można łatwo połączyć w jedną. Dodatkowo architekci przewidzieli możliwość otwarcia gmachu na zewnątrz poprzez scenę, dzięki czemu wnętrze i otaczająca budynek przestrzeń publiczna będą mogły tworzyć jedną całość.

Sala koncertowa na Jordanakach ma wzbogacić ofertę kulturalną Torunia. Obiekt ma być gotowy w 2011 roku, a jego powstanie miało się wiązać z walką miasta o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Dziś już wiemy, że Toruniowi nie uda się wygrać tego wyścigu, ale pewne jest, że wyróżnienie WAF dla sali koncertowej na Jordankach pomoże zdeterminować władze do realizacji tego projektu.

    Więcej o:

Skomentuj:

Toruń ma najlepszy projekt