Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Libeskind Villa w Datteln

aru

Dom powstał we współpracy z Danielem Libeskindem. Sam architekt przyrównuje swój projekt do "wyrastającego na skale kryształu". Ekspresyjna forma niesie jednak za sobą szereg energooszczędnych rozwiązań i stanowi prototyp ekologicznego domu jednorodzinnego przeznaczonego do seryjnej produkcji.

Projekt The Villa - Libeskind Signature Series powstał przy współpracy Daniela Libeskinda, pracowni architektonicznej proportion GmbH i producenta blachy tytan-cynkowej - niemieckiej firmy Rheinzink. Obiekt znajduje się w niemieckim mieście Datteln, w rejonie Zagłębia Ruhry. Willę już w październiku będą mieli okazję zwiedzać laureaci naszego konkursu na "antykatalogowy" projekt domu jednorodzinnego - ANTYKATALOGOWIEC.

Prototypowy dom The Villa posiada dynamiczną, ostrą bryłę, którą architekt porównuje do "wyrastającego na skale kryształu". Duże przeszklenia dostarczają, zróżnicowanemu pod względem rozplanowania wnętrzu, odpowiedni dostęp naturalnego światła.

Założeniem projektu nie była jednak jego wyrazista forma, lecz przede wszystkim ekologiczność i energooszczędność budynku. Jego konstrukcja oparta została na drewnianej ramie. Izolację cieplną i dźwiękową, stanowi poszycie z płyt OSB i blachy tytanowo-cynkowej. Zastosowanie tego rodzaju materiału, pozwala bowiem na wykorzystanie w optymalny sposób systemu kolektorów termalnych, ukrytych pod powierzchnią zewnętrznej wykonaną z blachy tytanowo-cynkowej. Dla Daniela Libeskinda ten materiał jest już znany, gdyż wykorzystał go m.in. w projekcie Muzeum Żydowskiego w Berlinie. Ekologiczność i energooszczędność projektu, podkreśla także zastosowanie systemów pomp geotermalnych, ogniw fotowoltaicznych, a także instalacja uzdatniania wody deszczowej.

Z uwagi na to, że prototyp budynku Libeskind-Villa nie jest wykorzystywany jako obiekt mieszkalny, lecz jako hala wejściowa do firmy Rheinzink, obiekt dopasowano do potrzeb własnych. Hala wejściowa spełnia nie tylko rolę wejścia ale jest także foyer. W tym miejscu rozpoczynają swój bieg także "samonośne" schody prowadzące na piętro, na którym znajdują się liczne pomieszczenia konferencyjne. Kolejne pomieszczenie konferencyjne znajduje się na parterze obok, pokojów techników oraz skierowanemu ku bramie wjazdowej pokojowi służb porządkowych. Architektonicznym punktem kulminacyjnym obiektu jest tak zwany Grand Room - pomieszczenie wysokie aż na 7 metrów. Budynek ma ponad 500 m. kw.

Skomentuj:

Libeskind Villa w Datteln