Singing Ringing tree, czyli śpiewająca rzeźba
Od lat zadajemy sobie pytanie gdzie leży i czy w ogóle istnieje granica dzieląca architekturę i rzeźbę. Z całą pewnością jedno i drugie jest znakiem w przestrzeni. Singing Ringing Tree to dzieło, które nie tylko współgra z tą przestrzenią, ale dosłownie wygrywa dzięki niej milion melodii każdemu, kto pojawi się w pobliżu.
Singing ringing tree to rodzaj instalacji, grającej rzeźby zbudowanej na szczycie jednego ze wzniesień Gór Pennińskich, w hrabstwie Lancashire w Wielkiej Brytanii. Jest ono jednym z obiektów zrealizowanych w ramach projektu Panopticons, zainicjowanego przez East Lancashire Arts Network. Efektem pracy architektów, którym powierzono zadanie miało być kilka "wszechwidzącychstruktur". Zostały zbudowane w charakterystycznych, wysoko położonych punktach hrabstwa.
Zapewne zarówno miejsce, klimat, jak i cel projektu, czyli zbadanie "wartości roli sztuki w procesie regeneracji" skłoniło architektów pracowni Tonkin Liudo poszukiwań wykraczających poza ramy tradycyjnych rozwiązań. Pierwotną inspirację stanowiły drzewa. Twórcy zaprojektowali rzeźbę składająca się z wielu warstw ocynkowanych rur stalowych o różnej długości i przemyślanym, wielokierunkowym układzie. Pod wpływem działania mniejszej bądź większej siły wiatru instalacja zamienia się w instrument, który wygrywa melodię o niskiej częstotliwości.
To, czy Singing Ringing Treejest rodzajem rzeźby, czy może rozwiązaniem architektonicznym jest kwestią dyskusyjną. Jednakże bez wątpienia niezwykłość grającej i poruszającej się konstrukcji przyciąga rzesze ludzi, którzy pragną wsłuchać się w pieśń najbardziej nieprzewidywalnego muzyka.
Dzieło pracowni Tonkin Liu zostało docenione dzięki nagrodzie za osiągnięcia w dziedzinie architektury, która jest przyznawana przez Royal Institute of British Architects(RIBA).
- Więcej o:
- sztuka
César Manrique - architekt, który zaprojektował Lanzarote
Galeria EL w Elblągu - galeria sztuki w gotyckim kościele. Otwarto ją w 1961 roku
Kunsthofpassage w Dreźnie - Pasaż Artystycznych Dziedzińców
Mozaika w Kowarach. Dywan z tysięcy kolorowych płytek jest piękny!
W Warszawie powstał mural wspierający gastronomię
Clean Art - wodne murale na warszawskich budynkach. Malowane "na brudzie" obrazy pokażą czym oddychamy
Nowy warszawski mural Tytusa Brzozowskiego. Artysta umieścił na nim charakterystyczne budynki dawnej dzielnicy żydowskiej
Dzieła sztuki na wiejskich przystankach PKS. Folkowe Przystanki to jedyna taka galeria w Polsce