Szklana zagadka Salvadora Dalego
Olbrzymi wielokomórkowy organizm próbuje wedrzeć się do wnętrza bryły, w środku plątanina schodów i gra świateł - zupełnie jak w surrealistycznych obrazach. Nie przez przypadek, bo ten nietypowy budynek będzie prawdziwą gratką dla fanów twórczości Salvadora Dalego. Muzeum surrealisty powstaje właśnie w St. Petersburgu w Stanach Zjednoczonych.
Wykonany ze szkła i stali już został ochrzczony mianem "szklanej zagadki". Nowy gmach Muzeum Dalego ma oddawać nastrój panujący w jego dziełach i tym samym stać się godnym, by mieścić w sobie najcenniejsze zbiory słynnego surrealisty.
Każde dzieło Dalego zderza perspektywy i poczucie śmierci z zaskoczenia. My chcieliśmy również osiągnąć ten efekt podczas pracy nad budynkiem, dlatego zestawiamy prostą betonową bryłę ze szklaną organiczną strukturą. Dwie rzeczywistości nachodzą się i wzajemnie przenikają, tak jak we śnie- mówi Yann Weymouth, architekt pracowni HOK, która pracuje nad nową siedzibą.
Budynek usytuowany jest na wybrzeżu Florydy, w miejscu gdzie często występują silne huragany. Projekt zakładał więc wszelkie normy bezpieczeństwa. Grube, betonowe ściany (45 cm) mają stanowić solidny szkielet, który przetrzyma nawet huragan piątego stopnia.
Dzieła malarza będą znajdować się na trzecim poziomie. W razie jakichkolwiek podtopień będą całkowicie bezpieczne. Prostopadłościenną bryłę budynku przebija amorficzny twór mieszczący atrium. Otwiera przestrzeń muzeum na zewnątrz. Tam też znajduje się spiralna klatka schodowa, która rozprowadza zwiedzających po obiekcie.
Wielkie otwarcie muzeum 01.11.2011 o godz. 11:00! Nastawcie więc swoje miękkie zegary, a póki co komentujcie obiekt na naszym forum!
- Więcej o:
Waterfront przy Skwerze Kościuszki w Gdyni. Pierwsze budynki mieszkalne i biurowe gotowe
Iliard Architecture & Interior Design projektuje wnętrza dla Við Tjarnir na Wyspach Owczych
Pas startowy dawnego lotniska zamienili w imponujący park
Walter Gropius - nie tylko Bauhaus [ZNANI ARCHITEKCI]
Tauberphilharmonie - filharmonia w niemieckim miasteczku Weikersheim. Surowa bryła wśród miękkich pagórków
Kave Home dla Fundació Joan Miró - światło, kolor, duch
Zlin - od butów Baty do mekki funkcjonalizmu
Bruno Taut: kolorowy modernizm [ZNANI ARCHITEKCI]