Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Fab Lab House - ekologiczny robal

wolf

W Madrycie odbyła się niedawno pierwsza edycja konkursu Solar Decathlon Europe, w którym uniwersytety z całego świata zbudowały 17 prototypowych ekodomów. Nagrodę publiczności zdobył drewniany, przypominający żuka dom Fab Lab House. Jako jeden z nielicznych na wystawie będzie produkowany masowo!

Ekologiczne zawody odbyły się w Hiszpanii po raz pierwszy. W czerwcu w Madrycie podczas Solar Decathlon Europe można było zobaczyć najbardziej zadziwiające eko-domy przyszłości. Największe wrażenie na zwiedzających zdobyła propozycja Fab Lab House.

Ten dom wykonany w całości z drewna ma miękkie kształty i grube nogi, ponieważ jest wyniesiony ponad grunt, pod nim można swobodnie przechadzać. Od góry jego dach i część ścian pokrywają zakrzywione ogniwa fotowoltaiczne i baterie słoneczne, które z daleka wyglądają jak pancerz żuka. Choć masywny domek nasuwa też skojarzenia ze słoniem.

Jednak nie o formę tu chodzi, a o właściwości energetyczne. Fab Lab House produkuje trzy razy więcej energii niż jej zużywa! To nie tylko zasługa wspomnianych ogniw, ale i kształtu. Zwarta, kulista forma pozwala redukować straty ciepła, jak i chroni przez zbytnim nagrzaniem.

Prototyp zbudował Institute of Advanced Architecture of Catalonia (IAAC) we współpracy z amerykańską uczelnią Massachusetts Institute of Technology (MIT) oraz światową siecią Fab Labs, która jest ważną grupą prywatnych firm. Architekci i naukowcy z ponad 20 krajów pracowali nad tym niewielkim, bo liczącym zaledwie 75 metrów kw. domkiem.

Jak mówi Vicente Guallart, dyrektor IAAC: ?Forma tego domu koresponduje z jego możliwościami produkcji energii. Podczas gdy w XX wieku forma wypływała z funkcji, to wiek XXI będzie należał do budynków, których forma będzie wypływać z wymagań oszczędzania i pozyskiwania energii. Budynki muszą być jak drzewa, które są samowystarczalne, muszą jak one wynikać z warunków naturalnych, z możliwość danego środowiska?.

Guallart podkreśla, że także proces powstawania ekologicznego domu jest ważny. To już nie budowa, energochłonna i uciążliwa dla środowiska, ale produkcja, która jest bardziej efektywna. ?Nasz dom solarny wyprodukowaliśmy z naukowcami zgodnie ze średniowiecznymi zasadami: że projektant i budowniczy to ta sama osoba? - mówi Guallaert.

Fab Lab House to budynek, który dopasowuje się do otaczającego środowiska, wszytko dzięki jego elastycznej strukturze, którą można dostosowywać do różnych warunków środowiskowych.

Prototyp ekodomku zwiedziło w Madrycie przeszło 20 tysięcy ludzi. Ale jego autorzy mówią, że już przygotowują się do jego masowej produkcji. Za trochę mniejszą wersję trzeba będzie zapłacić około 45 tys. euro. To niedużo zważywszy na oszczędność budynku w dalszym eksploatowaniu. A Ty - chciałbyś zamieszkać w domu przypominającym wielkiego robala?

Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

Dom pod Wrocławiem - połączenie minimalistycznego designu i sielskiego klimatu
Dom dla rodziny z betonem w tle
Dom na Brooklynie

Skomentuj:

Fab Lab House - ekologiczny robal

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej