Życie w kole się toczy
Willa 360st. jest dziełem hiszpańskiej pracowni architektonicznej Subarqitectura. Jej niecodzienna forma stanowi odpowiedź na wymagania inwestora, pragnącego zbudować budynek na stoku - otwarty na otoczenie, wyczulony na urokliwy krajobraz lecz jednocześnie chroniący prywatność jego mieszkańców.

Willa zlokalizowana jest na niewielkim wzgórzu miasteczka Galapagar, położonym niedaleko Madrytu. Roztacza się stąd cudowny widok na góry okalające hiszpańską stolicę.
Inspiracji dla finalnego kształtu willi architekci z Subarquitectura nie poszukiwali w typologii budownictwa mieszkaniowego. Skupili się raczej na formach inżynieryjnych - węzłów drogowych, rond i skrzyżowań. Zdaniem projektantów dają one możliwość najprostszej realizacji wymagań inwestora. W Willi 360st forma nie podąża za funkcją, lecz sama kształtuje funkcję budynku - ruch okrężny, algorytm i zaskoczenie zostały przez architektów zamienione w styl życia.
Bryła Willi 360st jest tubą o prostokątnym przekroju, która została zwinięta w pętlę. Daje to możliwość dotarcia do wszystkich punktów domu z obu jego końców. Stopień prywatności zwiększa się wraz z posuwaniem się do centrum budynku. Podobnie, wraz z ruchem wewnątrz domu zwiększa się atrakcyjność widoku roztaczającego się za oknami. W środkowym punkcie budynku, zlokalizowanym pod ziemią, mieści się mediateka. Jest to ciemne i odizolowane od otoczenia pomieszczenie multimedialne zawierające "100%technologii i 0% krajobrazu".
Elewacja domu pokryta została czarnymi płytkami kamiennymi ze skały łupkowej. Jest to charakterystyczny dla okolicy materiał, podkreślający dodatkowo ascetyzm architektury willi. Wnętrze utrzymane zostało w skrajnie minimalistycznej stylistyce. Białe ściany badają mu podstawowy, naturalny i jasny charakter. Jak twierdzą architekci, tym co dodaje architekturze budynkowi zdobniczych detali i koloru, jest jednak życie jego mieszkańców (we wnętrzu) i otaczająca budynek przyroda (z zewnątrz).





















- Więcej o:
Tak będzie wyglądał nowy stadion klubu Manchester United. Będzie to największy stadion w Wielkiej Brytanii
Zielona Katedra w Tilburgu. Tak będzie wyglądała niesamowita instalacja MVRDV
Restauracja Kornhaus w Dessau. Perła Bauhausu z 1930 roku
Instalacja MVRDV w Bangkoku z materiałów z recyklingu. Przestrzeń publiczna jako infografika
Belvedere w Louisville. Bryła projektu Heatherwick Studio ożywi zaniebaną przestrzeń
Dobrzy architekci kopiują, wielcy kradną?
Teatr Opery i Baletu Kosowa w Prisztinie od BIG. Bryła jak spódnica tradycyjnego stroju narodowego
WXCA z wyróżnieniem w międzynarodowym konkursie architektonicznym na Muzeum Nikoli Tesli w Belgradzie.