Libeskind rozbuduje Muzeum Żydowskie w Berlinie
Muzeum Żydowskie w Berlinie ujawniło plany rozbudowy. Autorem budynku, który stanie się częścią sławnego kompleksu muzealnego przypominającego zdeformowaną gwiazdę Dawida jest Daniel Libeskind. Architekt, który prawie 10 lat temu stworzył tę niesamowitą bryłę.
Od otwarcia w 2001 roku muzeum przyciągnęło ponad sześć milionów ludzi z całego świata w tym tysiące grup szkolnych, korzystających z programów i imprez edukacyjnych. Muzeum opowiada historię 2000 lat historii narodu żydowskiego w Niemczech. Szczególny nacisk, poprzez przejmujące wykorzystanie pustej przestrzeni, położony jest na historię eksterminacji 6 milionów Żydów przez Nazistów.
Muzeum Żydowskie w chwili obecnej składa się z dwóch części połączonych podziemnymi przejściami: Kollegienhaus - barokowego budynku byłego sądu pruskiego i metalowej konstrukcji w kształcie zygzaka zaprojektowanej przez Libeskinda.
Nowa placówka zjednoczy bibliotekę, archiwum oraz nowe biura pod jednym dachem. Celem Akademii jest pomoc we wzroście roli edukacji o holokauście. Zadanie zaaranżowania Akademii powierzone zostało Danielowi Libeskindowi - autorowi nowego budynku muzeum (2001) oraz jego późniejszej rozbudowy (2007).
Akademia pomieści rozrastające się archiwum i zbiory biblioteczne oraz stanie się przestrzenią wydarzeń i programów edukacyjnych. Na jej miejsce wyznaczono halę targową (Blumengrossmarkt) usytuowaną na przeciwko muzeum. Libeskind zaprojektował nowe wejście integrujące akademię z resztą kompleksu, za razem nienaruszające jednak struktury hali. Zewnętrzną ścianę hali penetrować będzie forma pochylonego sześcianu odwołująca się do głównego wejścia muzeum i frontu późniejszej rozbudowy po drugiej stronie Lindenstrasse. Kształt sześcianu również odnaleźć można w muzealnym Ogrodzie Wypędzonych i oszklonym dziedzińcu.
- Jestem podekscytowany, że mogę wnieść kolejny wkład w Muzeum Żydowskie w Berlinie. Program Akademii będzie kontynuował i ożywiał misję Muzeum Żydowskiego - edukacji i historycznego zrozumienia - skomentował Libeskind.
Jej otwarcie planowane jest na koniec 2011 roku.
- Więcej o:
Waterfront przy Skwerze Kościuszki w Gdyni. Pierwsze budynki mieszkalne i biurowe gotowe
Iliard Architecture & Interior Design projektuje wnętrza dla Við Tjarnir na Wyspach Owczych
Pas startowy dawnego lotniska zamienili w imponujący park
Walter Gropius - nie tylko Bauhaus [ZNANI ARCHITEKCI]
Tauberphilharmonie - filharmonia w niemieckim miasteczku Weikersheim. Surowa bryła wśród miękkich pagórków
Kave Home dla Fundació Joan Miró - światło, kolor, duch
Zlin - od butów Baty do mekki funkcjonalizmu
Bruno Taut: kolorowy modernizm [ZNANI ARCHITEKCI]