Biurowiec jak wąż
W przemysłowej dzielnicy Antwerpii stanął budynek, który wygląda niczym wijący się wąż. Pofałdowana bryła budynku, zaprojektowana przez belgijską architektkę Sylvie Bruyninckx przybrała bardzo dynamiczną formę. Elewacje wykonano ze szkła, betonu, cynku i aluminium.







Pośród podobnych, szarych i prostych brył pobliskich magazynów i fabryk powstał budynek, który zaburza dotychczasową równowagę i monotonię miejsca. W jego wnętrzach kryje się siedziba firmy produkującej wyroby z metalu. Pomimo, iż wybrano bardzo ekspresyjną i awangardową formę, dzięki zastosowanym materiałom można poczuć jej industrialny charakter.
Pofałdowana bryła wykonana ze szkła, betonu, cynku i aluminium przybrała bardzo dynamiczną formę. Dominantę stanowi wijąca się część budynku wykonana z betonu, którą pokryto panelami z cynku. Kolejne fałdy biurowca przerywane są przeszkleniami. Każdy z meandrów budynku różni się rozmiarem oraz sposobem "zwinięcia". Dzięki jasnym wykończeniom oraz dużej ilości przeszkleń bryła wydaje się być bardzo lekka. Nadziemię wykonane zostało całkowicie ze szkła, co sprawia, że "wąż" wydaje się wyłaniać wprost spod ziemi.
Podstawowym założeniem autorki projektu, belgijskiej architektki Sylvie Bruyninckx, była energooszczędność budynku. Dlatego zdecydowano się na użycie wielowarstwowego szkła, które umożliwia maksymalne zachowanie energii i ograniczenie do minimum strat energii. Projekt wspierali również inżynierowie z firmy Reynaers, specjalizującej się w konstrukcjach z aluminium.
- Więcej o:
Tak będzie wyglądać Węgierskie Muzeum Historii Naturalnej w Debreczynie. Zaprojektuje je BIG
Tak będzie wyglądał nowy stadion klubu Manchester United. Będzie to największy stadion w Wielkiej Brytanii
Zielona Katedra w Tilburgu. Tak będzie wyglądała niesamowita instalacja MVRDV
Restauracja Kornhaus w Dessau. Perła Bauhausu z 1930 roku
Instalacja MVRDV w Bangkoku z materiałów z recyklingu. Przestrzeń publiczna jako infografika
Belvedere w Louisville. Bryła projektu Heatherwick Studio ożywi zaniebaną przestrzeń
Dobrzy architekci kopiują, wielcy kradną?
Teatr Opery i Baletu Kosowa w Prisztinie od BIG. Bryła jak spódnica tradycyjnego stroju narodowego