Megawieżowiec Makkah Clock Royal Tower
W Arabii Saudyjskiej powstaje drugi co do wielkości budynek świata. Makkah Clock Royal Tower będzie także największym hotelem na świecie. Zyski z jego funkcjonowania mają służyć rozbudowie i utrzymaniu świętych miejsc islamu.


Ta spektakularna inwestycja powstaje w ramach wielofunkcyjnego kompleksu Abraj Al Bait, który zakłada przebudowę terenów wokół świętego dla muzułmanów miejsca - meczetu Al-Haram w Mekce.
Hotel będzie miał 76 pięter, na których znajdzie się 858 luksusowych apartamentów z widokiem na święte miejsce. Na szczycie tego przypominającego olbrzymi pałac budynku stanie zegar, cztery razy większy od londyńskiego Big Bena. Będzie on widoczny z odległości 17 km! W hotelu ma znaleźć się także obserwatorium i muzeum islamu.
Królewska Wieża Zegarowa Makkah Clock Royal Tower będzie się składać z betonowej struktury o wysokości 662 metrów oraz metalowej iglicy o wysokości 155 metrów. Te dwa elementy razem będą jedynie o 11 metrów niższe niż Burj Khalifa w Dubaju. Nawet sama część betonowa będzie wyższa niż obecnie drugi na świecie Taipie 101 mierzący 508 metrów.
Otwarcie hotelu nastąpi już w czerwcu natomiast zegar zacznie odmierzać czas pod koniec lipca, tuż przed początkiem Ramadanu, który przypada na 10 sierpnia. Zegar niemieckiej produkcji będzie wysoki na 43 metrów i szeroki na 45 metrów. Znajdował się będzie z każdej z czterech stron budynku. Zegar będzie widoczny z odległości 17 kilometrów w nocy oraz 12 kilometrów w dzień.
Używany powszechnie GMT ma być zastąpiony przez Mecca Time, taki cel stawiają sobie twórcy hotelu. Zespół hoteli o wartości 3 bln dolarów, składał się będzie z 7 wież zawierając 3000 pokoi hotelowych. Za jego budowę odpowiedzialny jest holding Saudi BinLaden Group, należący do rodziny Osamy bin Ladena. Cały dochód, jaki będzie generował hotel będzie kierowany do rozbudowy i utrzymania świętych miejsc islamu. Jego wartość estetyczną oceńcie sami.
- Więcej o:
Tak będzie wyglądał nowy stadion klubu Manchester United. Będzie to największy stadion w Wielkiej Brytanii
Zielona Katedra w Tilburgu. Tak będzie wyglądała niesamowita instalacja MVRDV
Restauracja Kornhaus w Dessau. Perła Bauhausu z 1930 roku
Instalacja MVRDV w Bangkoku z materiałów z recyklingu. Przestrzeń publiczna jako infografika
Belvedere w Louisville. Bryła projektu Heatherwick Studio ożywi zaniebaną przestrzeń
Dobrzy architekci kopiują, wielcy kradną?
Teatr Opery i Baletu Kosowa w Prisztinie od BIG. Bryła jak spódnica tradycyjnego stroju narodowego
WXCA z wyróżnieniem w międzynarodowym konkursie architektonicznym na Muzeum Nikoli Tesli w Belgradzie.