Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

eVolo 2010: Ekologiczny deszczołap

buma

Ryszard Rychlicki oraz Agnieszka Nowak z grupy projektowej h3ar zdobyli wyróżnienie w konkursie eVolo Skyscraper Competition 2010. Wieżowiec, który zaproponowali jest ekstremalnie ekologiczny. Utopia? Mamy nadzieję, że nie.

Ekolodzy alarmują, że zapasy wody kiedyś się wyczerpią. Nawołują, by wodę oszczędzać, najlepiej podczas codziennych czynności. Nie wszystkim się to jednak udaje. Co więc by było, gdyby budynek sam dbał o ekologiczne pozyskiwanie wody? Pomysły na wykorzystywanie deszczówki w codziennym życiu znane są już od dawna. Podczas planowania budowy nowoczesnych wieżowców takie rozwiązania są już coraz częściej brane pod uwagę, a w niektórych wypadkach jest to wręcz wymogiem. Dwójka studentów z wydziału architektury poznańskiej ASP rozwiązania te uczyniła głównym założeniem swojego konkursowego projektu. "Rain Collector Skyscraper" to wieżowiec ekstremalnie ekologiczny. Cała bryła budynku pracuje, by deszczówka zaspokoiła jak najwięcej potrzeb każdego z mieszkań.

W ciągu ostatnich trzydziestu lat  zużycie wody wzrosło w zastraszającym tempie. W USA od 1900 roku było to aż 1000%. Obecnie przeciętny Amerykanin zużywa pięć razy więcej wody, niż mieszkaniec rozwijających się krajów. Związane jest to z podwyższeniem standardu życia, a co za tym idzie zwiększonej konsumpcji. Wśród krajów zachodnich jest tylko kilka wyjątków, takich jak Dania, w których ekologiczne pozyskiwanie wody zaczyna się już na poziomie pojedynczego gospodarstwa domowego. W ciągu ostatnich dziesięciu lat Duńczycy zmniejszyli o 40% zużycie wody i są światowymi liderami w tej dziedzinie.

Poznańscy studenci postanowili więc wziąć przykład z duńskich rozwiązań oraz z natury. W toku ewolucji natura wytworzyła mechanizmy pozwalające roślinom magazynować wodę. Dzięki temu mogły poradzić sobie z jej niedoborem lub brakiem. Takie rozwiązania przenieśli na swój konkursowy projekt. Budynek ma organiczny kształt. Swoją strukturą przypomina liścia. Lekko skręcona i pokryta porami budowla wydaje się być idealna do zbierania i magazynowania deszczówki.

Fasada budynku zbudowana jest z systemu rynien, których zadaniem jest magazynowanie deszczówki, która spływa po ścianach wieżowca. Zbiorniki te doprowadzają wodę do mieszkań. Tam deszczówka używana jest do spłukiwania, podlewania roślin oraz innych czynności niewymagających użycia wody pitnej. Główny zbiornik natomiast znajduje się pod powierzchnią dachu. Długi na całą wysokość budynku zbiornik - lej magazynuje najwięcej wody. Nadmiar wody natomiast przechowywany jest w zbiorniku pod budynkiem.

* eVolo to amerykański magazyn poświęcony nowym technologiom oraz designowi i architekturze XXI wieku. Promuje awangardowe i wizjonerskie projekty, które powstają na całym świecie. Od 2006 roku organizuje konkurs "eVolo Skyscraper Competition", który wyłaniać ma nowe talenty oraz  ich pomysły na nowoczesną i ekologiczną architekturę.

Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

Pas startowy dawnego lotniska zamienili w imponujący park
Atocha - dżungla w dworcowej hali. Tak to się robi w Madrycie!
Architekci ocalili wieżowiec z lat 50. w Mediolanie. Obok powstanie porośnięta zielenią budynek

Skomentuj:

eVolo 2010: Ekologiczny deszczołap

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej