Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

LAVA, wulkan pomysłów

kb
Snowflake Tower to jedna z organicznych wież zaprojektowanych dla Abu Dhabi. - www.l-a-v-a.net

LAVA to skrót od nazwy Laboratory for Visionary Architecture. Młoda pracownia ma już na swoim koncie wiele wizjonerskich projektów wieżowców, a nawet całych miast. Bioniczne kształty zauważalne są w niemal każdym ich budynku. To już znak rozpoznawczy pracowni, którą chce zmieniać świat.

LAVA (Laboratory for Visionary Architecture) to wspólne dziecko Chrisa Bosse, Tobiasa Wallissera oraz Alexandra Riecka. Młoda pracowania ma już trzy międzynarodowe placówki - w Stuttgarcie, AbuDhabi oraz w Sydney. Chris Bosse odpowiedzialny jest za filię biura LAVA Asia Pacific. To właśnie on pracował nad oryginalną koncepcją Swimming Center w Pekinie, za którą otrzymał prestiżową nagrodę Atmosphere Award na dziewiątym biennale w Wenecji. TobiasWalisser natomiast jest odpowiedzialny za europejską placówkę LAVA. Studiował architekturę w Berlinie, Stuttgarcie oraz Nowym Jorku, gdzie osiadł na kilka lat, pracując w uznanych pracowniach architektonicznych. Po przyjeździe do Europy przez dziesięć lat pracował w znanym holenderskim biurze UNStudio, gdzie opracował koncepcję m.in. muzeum Mercedesa Benza w Stuttgarcie.

Powstanie LAVA to naturalny efekt lat doświadczeń zdobytych na zagranicznych uczelniach oraz w międzynarodowych pracowniach architektonicznych. Ich główną domeną jest łączenie zaawansowane technologii z naturą w taki sposób, by zaznaczyć dominującą rolę człowieka w kreowaniu środowiska.

Hotel przyszłości w niemieckim Duisburgu

Future Hotel to projekt pokazowy, którego głównym założeniem było zbadanie jak innowacje technologiczne mogą wpłynąć na dzisiejszą architekturę. Owocem projektu było powstanie prototypowego pokoju hotelowego. Cały proces budowy został wykonany bez tradycyjnych rysunków technicznych. A pozwoliło na to zastosowanie metod parametrycznychkonstrukcji i częściowo zautomatyzowana produkcja. Komfort gości był sprawą najwyższej wagi, podczas gdy funkcje technologiczne prawie niewidocznie. Aktywne łóżko (cokolwiek to znaczy), osobiste Spa, inteligentne lustro, olbrzymi wyświetlacz mediów to tylko niektóre z udogodnień, jakie oferuje pokój. Prawie cały sufit pokryty jest przezroczystą membraną, w której ukryte jest różnokolorowe światło, dowolnie sterowane przez gości.  Płynne kształty ścian kryją w sobie dodatkowe funkcje, jak szafa, czy biurko. Skrajny minimalizm połączony ze skrajnym futuryzmem - to najlepsze słowa, by opisać ten projekt.

LAVA na wysokościach

Biuro Lava pnie się na wyżyny i opracowało już kilka koncepcji wież w Abu Dhabi. Wszystkie łączy wspólny mianownik - bioniczny kształt.

Corniche Tower to jedna z pierwszych zaprojektowanych wież. "Koncepcja diament" znaczy mniej więcej tyle, co szereg ukośnie ułożonych modułów, składających się z ośmiu pięter każdy. Kolorowa fasada powiązanych ze sobą trójkątów wynika ze szczegółowych badań, które zostały podjęte, w celu określenia optymalnych efektów powierzchniowych i materiałowych oddających blask diamentów. Zarówno dniem jak i nocą budynek ma połyskiwać, tworząc niesamowity efekt iluminacji.

Snowflake Tower - nazwa nieprzypadkowa, bowiem budynekkształtem przypomina płatek śniegu. Budownictwo zrównoważone to motyw przewodni stosowany we wszystkich wieżach (Bionic Tower, Saudi Tower) - inteligentne systemy i elewacje, reagujące na czynniki zewnętrzne, takie jak ciśnienie powietrza, temperatura, wilgotność, promieniowanie słoneczne i zanieczyszczenia. Nowe materiały i technologie zostaną wykorzystane do stworzenia solidnej, a zarazem lekkiej konstrukcji , która dostosuje się i będzie  współgrać z otoczeniem. "Uczenie się od natury i zastosowanie zaawansowanych obliczeń pozwala nam na stworzenie struktur z niewiarygodną lekkością i elegancją" - mówi Bosse - "Budynek powinien zachowywać się jak organizm, część ekosystemu miasta".

Zeroemisyjne miasto Masdar

Na pustyni podAbu Dhabima wyrosnąć pierwsze na świecie zeroemisyjne miasto Masdar, napędzane w całości energią odnawialną. LAVA współpracuje przy tym projekcie z pracownią Foster and Partners, która przygotowała masterplan. LAVA odpowiada za wielofunkcyjne centrum miasta z wykrojonym w środku placem. Dachy kompleksu w całości pokryją ogniwa fotowoltaiczne, przez co z powietrza obiekty będą sprawiać wrażenia olbrzymich zwierciadeł.

Sercem założenia ma być plac, którego charakterystycznym elementem będą zacieniające go parasole. Mają być cudem techniki XXI wieku. Parasole, niczym słonecznik, w ciągu dnia otworzą się, zacieniając plac pod sobą, zarazem będą pobierać energię cieplną. W nocy parasole się zwiną, a zgromadzona przez nie energia cieplna może posłużyć do ogrzewania budynków w centrum Masdaru.

- To najbardziej prestiżowy projekt na świecie dotyczący zrównoważonego rozwoju. Wierzymy w slogan Masdaru: "Pewnego dnia wszystkie miasta będą takie"! - mówi Chris Bosse z LAVA.

Kreatywne czerpanie z natury oraz zastosowanie zaawansowanej technologii to wciąż świeży głos w świecie architektury. LAVA doskonale wpasowuje się w panujące trendy, pomysłami dościgając najlepszych. 

Udostępnij

Przeczytaj także

Robert Konieczny i jego najlepsze projekty. Monografia KWK Promes „budynki + idee” jest jak dobry wykład!
Willa Wolfa w Gubinie. Pierwszy nowoczesny budynek Miesa van der Rohe
Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!

Polecane

Waterfront przy Skwerze Kościuszki w Gdyni. Pierwsze budynki mieszkalne i biurowe gotowe
Iliard Architecture & Interior Design projektuje wnętrza dla Við Tjarnir na Wyspach Owczych
Pas startowy dawnego lotniska zamienili w imponujący park

Skomentuj:

LAVA, wulkan pomysłów

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej