Architektura w ruchu od Giselbrecht+Partner
Architektura kojarzona jest zazwyczaj ze statyką i kubaturą. Jednak jak pokazał przykład Domu Bezpiecznego projektu Roberta Koniecznego ten stereotyp można przełamać. Doskonałym przykładem budynku, który "się porusza" jest także Kiefer Technic Showroom stworzony przez Austriaków z Giselbrecht +Partner ZT GmbH.


Budynek znajduje się w Bad Gleichenberg w Austrii. Kiefer Technic Showroom udowadnia, że architektura również może być w ruchu. Dynamika zmieniającej się fasady powoduje, że budynek przestaje być jedynie funkcjonalną bryłą stając się ruchomą rzeźbą:
Architekci z pracowni Giselbrecht +Partner ZT GmbH od pewnego już czasu pracują z dynamicznymi fasadami, które mogą być dostosowywane do indywidualnych, a nawet bieżących potrzeb użytkowników. Jednym z przykładów takiego podejści ado projektowania jest budynek Kiefer Technic Showroom. Jego bryła nie posiada jednego określonego wyglądu, ponieważ fasada zmienia się w zależności od potrzeb użytkownika. Elementem ruchomy są specjalne przesłony okienne, które dzięki swej mobilności tworzą różne konfiguracje ustawień. Ich układ oraz praca są nadzorowane przez odpowiednie programy sterujące. Wszystko w zależności od realnego wykorzystania przestrzeni kryjącej się za fasadą. Można więc osiągnąć cel przezroczystej fasady, jednocześnie utrzymując przyjazny charakter wnętrza.
Pracowania architektoniczna Giselbrecht +Partner ZT GmbH znana jest przede wszystkim z realizacji projektów rezydencyjnych w Austrii. Jej założycielem jest Ernst Giselbrecht, jedna z czołowych postaci tzw. grackiej szkoły architektury. W jej dorobku znajdują się również budowle użyteczności publicznej jak np. dworzec kolejowy i politechnika w Kaindorfie czy klinika otolaryngologiczna w Graz.
- Więcej o:
Tak będzie wyglądał nowy stadion klubu Manchester United. Będzie to największy stadion w Wielkiej Brytanii
Zielona Katedra w Tilburgu. Tak będzie wyglądała niesamowita instalacja MVRDV
Restauracja Kornhaus w Dessau. Perła Bauhausu z 1930 roku
Instalacja MVRDV w Bangkoku z materiałów z recyklingu. Przestrzeń publiczna jako infografika
Belvedere w Louisville. Bryła projektu Heatherwick Studio ożywi zaniebaną przestrzeń
Dobrzy architekci kopiują, wielcy kradną?
Teatr Opery i Baletu Kosowa w Prisztinie od BIG. Bryła jak spódnica tradycyjnego stroju narodowego
WXCA z wyróżnieniem w międzynarodowym konkursie architektonicznym na Muzeum Nikoli Tesli w Belgradzie.