Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Townhouse, czyli jak wyjść przed szereg

kb

Nowoczesny dom wbudowany w starą szeregówkę powstał w Landskronie w Szwecji. Townhouse ma zaledwie 5 metrów szerokości i 75 metrów kwadratowych. Mimo tak niewielkich rozmiarów trudno powiedzieć jednak, żeby projekt z pracowni Elding Oscarson wpisał się nie naruszając tradycyjnej pierzei.

Od kilkudziesięciu lat pusta przestrzeń w szeregowej zabudowie czekała na lepsze czasy. Nadeszły one wraz z architektem Eldingiem Oscarsonem i jego pomysłem na połączenie minimalistycznego domu ze starodawną, tradycyjną zabudową.

Cała pierzeja składa się z domów o różnych gabarytach i fasadach, łączy je jednak spadzisty dach. Czynnikiem całkowicie wyróżniającym Townhouse od reszty zabudowy jest brak tego elementu, co być może źle wpływa na odbiór całego szeregu, ale z pewnością jest dużą zaletą dla samego budynku.

Na tyłach ciągu zabudowy roztacza się sielski świat ogródków - każdy ze swoim składzikiem, ceglanym murem i bujną roślinnością. To właśnie tam powstał drugi element domu, mieszczący biuro.

Wnętrze to jedna wielka przestrzeń, a poszczególne kondygnacje wyznaczają antresole. Dzięki temu zabiegowi dom, mimo swych małych gabarytów, jest przestrzenny i jasny. Umeblowanie jest dosyć skromne, ale rozstaw wydaje się być funkcjonalny.

Okna umieszczone są na wszystkich ścianach budynku. Otwartość Townhouse pozwala na ekspozycję wnętrz, zarówno w przedniej fasadzie, tylniej jak i dwóch bocznych. To kolejny motyw, który odróżnia obiekt od sąsiednich, zamkniętych domów.

Znalezienie wspólnego mianownika dla starej zabudowy szeregowej i nowoczesnego obiektu Townhouse było wyzwaniem dla szwedzkiego architekta. Trudno powiedzieć, że Townhouse wpisał się nie naruszając tradycyjnej pierzei. Wręcz przeciwnie - krzykliwie zaznaczył swoją obecność. Miejmy tylko nadzieję, że sąsiedzi nie pójdą w ślady nowoczesnej kostki, burząc skośne daszki swoich tradycyjnych domków i przyoblekając elewacje gładkimi tynkami. Townhouse straciłby na swej wyjątkowości i przestałby być perłą w Landskronie.

Udostępnij

Przeczytaj także

Robert Konieczny i jego najlepsze projekty. Monografia KWK Promes „budynki + idee” jest jak dobry wykład!
Willa Wolfa w Gubinie. Pierwszy nowoczesny budynek Miesa van der Rohe
Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!

Polecane

Znani architekci: Gerrit Rietveld. Nie tylko czerwono-czarne krzesło i Dom Rietvelda
Willa Tugendhatów w Brnie. Ekskluzywny modernizm Miesa van der Rohe [IKONY ARCHITEKTURY]
Najdroższy i największy dom jednorodzinny świata. Antilla Tower w Mumbaju

Skomentuj:

Townhouse, czyli jak wyjść przed szereg

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej