Pognieciony biurowiec Vodafone
Dynamiczna forma biurowca międzynarodowego giganta komunikacyjnego, ma być manifestacją kredo firmy: "Życie z Vodafone, życie w ruchu".
Budynek został zaprojektowany przez Barbosa Guimaraes Arquitectos przy jednej z najbardziej prestiżowych ulic Proto - Avenida da Boavista. Jego oficjalne otwarcie odbyło się pod koniec października zeszłego roku. Architektura ma nawiązywać do wizerunku inwestora jako firmy innowacyjnej i dynamicznej.
Na pierwszy rzut oka, bryła biurowca sprawia wrażenie niezwykle chaotycznej i nieskładnej. Brak kątów prostych, przywołuje skojarzenie ze zgniecionym papierowym pudełkiem. Jedynymi jego częściami, które pozostały nietknięte, są delikatne, romboidalne tafle okien, które prześwitują pomiędzy nieregularną masą betonu.
Spośród 8 kondygnacji biurowca, 3 znajdują się pod ziemią i mieszczą dwupoziomowy parking, pomieszczenia techniczne i magazynowe. Na parterze znajduje się sala konferencyjna, kafeteria i sklep firmowy. Pozostałe cztery kondygnacje przeznaczone zostały na biura. Wnętrza utrzymano w ultranowoczesnej, dynamicznej estetyce.
Nowy biurowiec Vodafone w Porto stanie z całą pewnością jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów tego miasta. Można go także uznać za doskonałe uzupełnienie wizerunku firmy. Nic tak bowiem nie przedstawia charakteru przedsiębiorstwa jak spójna identyfikacja - także na polu architektury.
- Więcej o:
Najstarszy działający McDonald's na świecie. Jego wygląd nie zmienił się od chwili otwarcia
Holandia: Niemiecka baza wojskowa z czasów II wojny światowej zamieniona w przyjemne miasteczko
Postmodernizm wiecznie żywy. Architektura postmodernistyczna w Polsce i na świecie
Znani architekci: Oscar Niemeyer - poeta architektury. Brasília była dziełem jego życia
Znani architekci: Gerrit Rietveld. Nie tylko czerwono-czarne krzesło i Dom Rietvelda
Wnętrza hotelu Mercure Wien City inspirowane stylem Warsztatów Wiedeńskich. To nagradzany projekt polskiej pracowni AKA Studio
Kowloon Walled City. Gęstość zaludnienia wyburzonego osiedla wynosiła prawie 2 miliony osób na kilometr kwadratowy
Philip Johnson - pierwszy laureat nagrody Pritzkera. Od szklanych domów po postmodernistyczne wieżowce [ZNANI ARCHITEKCI]