Kamienna geometria Francisco Mangado
Centrum kongresowo - wystawiennicze w Avila powstało z tego samego materiału, co otaczające je Góry Kastylijskie. Ukryta w granicie geometria wygląda, jak gdyby wyłoniła się skalistych zboczy otaczających hiszpańskie miasto.
Hiszpański architektFrancisco Mangado nie ukrywa fascynacji górzystym krajobrazem. O Avila mówi, iż "to miasto samo jest skałą otoczoną surowym krajobrazem". Miejsce naznaczone historycznym kontekstem i zdominowane przez średniowieczny mur otaczający starą część miasta, musiały odbić się na ostatecznym kształcie projektu.
Ciężkie masy granitu, które otaczają Avila, zdominowały również budynek Mangado, który wydaje się być wyrzeźbiony ze skały. Nierówny teren, na którym powstało centrum, w większości pod wierzchnią warstwą kryje granitową masę. Twarda skała, trudna do usunięcia, spowodowała, iż siedziba nowego centrum operuje kilkoma poziomami. Dzięki nierównej powierzchni wokół budynku powstała także ciekawa przestrzeń otwarta na pozostałą część miasta.
W budynku kryją się dwie geometrie. Prosta bryła, która stanowi część dominującą bryły, mieści główny hol oraz sale konferencyjne. Natomiast przylegającą do niej część o nieregularnych kształtach, wyglądająca, jak gdyby była zrobiona według zasad orgiami, mieści przestrzeń wystawienniczą. Wnętrza są bardzo jasne - wykorzystano duże przeszklenia, a ściany pomalowano na jasne kolory. Centrum budynku stanowi główny hol, który nie jest jedynie poczekalnią, miejscem przejściowym. Hol połączony jest z każdym z pomieszczeń w budynku, część jego przestrzeni została również zaadaptowana do celów wystawienniczych i organizacji wydarzeń. Pomieszczenie jest bardzo wysokie, co daje poczucie nieograniczonej przestrzeni, idealnej do organizacji wystaw. Całości dopełnia charakterystyczny, "harmonijkowy" sufit. Detale wnętrz wykonano z drewna oraz szkła. Dominujące jasne kolory przełamują czarne akcenty, które wykorzystano m.in. na balustradzie w głównym holu.
- Więcej o:
Najstarszy działający McDonald's na świecie. Jego wygląd nie zmienił się od chwili otwarcia
Holandia: Niemiecka baza wojskowa z czasów II wojny światowej zamieniona w przyjemne miasteczko
Postmodernizm wiecznie żywy. Architektura postmodernistyczna w Polsce i na świecie
Znani architekci: Oscar Niemeyer - poeta architektury. Brasília była dziełem jego życia
Znani architekci: Gerrit Rietveld. Nie tylko czerwono-czarne krzesło i Dom Rietvelda
Wnętrza hotelu Mercure Wien City inspirowane stylem Warsztatów Wiedeńskich. To nagradzany projekt polskiej pracowni AKA Studio
Kowloon Walled City. Gęstość zaludnienia wyburzonego osiedla wynosiła prawie 2 miliony osób na kilometr kwadratowy
Philip Johnson - pierwszy laureat nagrody Pritzkera. Od szklanych domów po postmodernistyczne wieżowce [ZNANI ARCHITEKCI]