Dom orchIDEA
Z zamiłowania klienta do kwiatów powstała supernowoczesna willa Orchid House projektu Andresa Remy'ego w Buenos Aires. Niebanalna forma zachwyca subtelnym nawiązaniem do poszczególnych części orchidei - korzenia, łodygi oraz kwiatu.
Kubistyczna forma willi Orchid House, wpisana w plan wiatraka, przypomina domki preriowe wybitnego amerykańskiego architekta Franka Lloyda Wright'a. Nie tylko w tym projekcie Argentyńczyk Andres Remy wzoruje się na słynnym architekcie. Podobieństwa można również dostrzec w niedawno zaprojektowanej willi Waterfall House w Buenos Aires, która nie tylko nazwą nawiązuje do jednego z najsławniejszych domów na świecie Fallingwater w Pensylwanii.
Cześć mieszkalna przypomina kwiat. Każdy pokój wystrzeliwuje w inną stronę, niczym płatki wyłapujące promienie słoneczne. Długi korytarz łączący część mieszkalną z garażem służy za łodygę, trochę wygiętą pod ciężarem kwiatu. I wreszcie korzeń, czyli garaż. Wszystkie partie tworzą integralną całość, doskonale wpisując się w nurt tzw. architektury organicznej.
Nie sposób ominąć ukoronowania dzieła w postaci małego stawu w ogrodzie. To jakby dopełnienie całości założenia. Bo oczywiste jest, że każdy kwiat potrzebuje wody.
Dom zawiera wszystkie elementy charakterystyczne dla zrównoważonego budownictwa: użycie materiałów nieszkodliwych dla środowiska, naturalną wentylację oraz oświetlenie, a także panele słoneczne oraz panele fotowoltaiczne.
Anders Remy doskonale łączy funkcjonalność z wyszukaną formą, bezpretensjonalnie czerpiąc inspirację z natury.
- Więcej o:
Waterfront przy Skwerze Kościuszki w Gdyni. Pierwsze budynki mieszkalne i biurowe gotowe
Iliard Architecture & Interior Design projektuje wnętrza dla Við Tjarnir na Wyspach Owczych
Pas startowy dawnego lotniska zamienili w imponujący park
Walter Gropius - nie tylko Bauhaus [ZNANI ARCHITEKCI]
Tauberphilharmonie - filharmonia w niemieckim miasteczku Weikersheim. Surowa bryła wśród miękkich pagórków
Kave Home dla Fundació Joan Miró - światło, kolor, duch
Zlin - od butów Baty do mekki funkcjonalizmu
Bruno Taut: kolorowy modernizm [ZNANI ARCHITEKCI]