Perła morza Śródziemnego na wyspie La Maddalena
W przeciągu 18 miesięcy przekształcono stary wojskowy arsenał we włoskiej La Maddalenie w supernowoczesne, ekologiczne centrum konferencyjno-wystawowe z portem dla 700 łodzi. Projekt Stefano Boeri powstał z myślą o przyjęciu szczytu G8, obecnie Ex Arsenale służy żeglarzom oraz czasowym imprezom
Tragiczne w skutkach trzęsienie ziemi z 6 kwietnia tego roku we włoskim mieście L`Aquila przyniosło nieoczekiwaną korzyść dla położonej kilkaset kilometrów dalej wyspy La Maddalena. L`Aquila, stolica Abruzji miała gościć latem szczyt państw G8, niestety katastrofa wymusiła przeniesienie prestiżowej imprezy. Zdecydowano się na La Maddalenę, miasto na wysepce o tej samej nazwie położonej na północ od Sardynii.
Trwał tam już od roku projekt przebudowy starego arsenału wojskowego w centrum konferencyjne oraz port żeglarski, ale po tragedii prace przyspieszyły, na budowie pracowało ponad 1600 robotników i setki specjalistów. Wysiłek się opłacił, bo już w lipcu szczyt G8 odbył się w La Maddalenie.
Dziś Ex Arsenale służy turystom z całego świata, którzy mogą tutaj zawinąć do nowego portu na 700 łodzi i skorzystać z wielu udogodnień. Odnowiono 2 kilometry nabrzeża, zmodernizowano stare wojskowe obiekty i przebudowano je do nowych celów. Postawiono też nową ikonę miasta - budynek centrum kongresowego. Nad całością założenia czuwał zespół architektów ze Stefano Boeri Architteti.
Śmiało można powiedzieć, że z zaniedbanego, mało znanego portu w basenie Morza Śródziemnego powstała prawdziwa perła. Wpływającym do Ex Arsenal już z daleka rzuca się w oczy lewitujący prostopadłościan centrum kongresowego.
Przyjął on formę szklanego, eterycznego pudełka zawieszonego 6 metrów nad wodą. Jego ściany zacienia delikatna koronka, która opatula budynek także od spodu. Wspornikowa sala podtrzymywana jest przez wycofany, również przeszklony parter, który z kolei spoczywa na bazaltowym nabrzeżu.
W środku budynku oprócz wielkiej sali konferencyjnej o powierzchni 2 tys. metrów kw. jest też wielofunkcyjna przestrzeń, która może służyć wystawom. Z wszystkich pomieszczeń roztacza się niesamowity widok na morze oraz skalistą wyspę.
Natomiast wzdłuż nabrzeża zaadaptowano do nowych celów stare magazyny oraz zbrojownie. Pozostawiono zewnętrze, ceglano-kamienne mury z charakterystycznymi arkadami, za nimi ustawiono nowe kubatury. Całość przykryto olbrzymim, lekkim dachem przypominającym żagiel. Zawieszona 10 metrów nad ziemią płaszczyzna, oparta na regularnej siatce słupów, przykrywa różnorodne struktury starych i nowych obiektów ujednolicając je.
Pod tym olbrzymim zadaszeniem o powierzchni 10 tys. metrów kw. powstały przestrzenie wystawowe, komercyjne oraz wszelkie udogodnienia potrzebne żeglarzom cumującym w porcie. Na dachu zamocowano ogniwa fotowoltaiczne, które przetwarzają promienie słoneczne w energię elektryczną.
Dawny wojskowy bunkier przekształcono natomiast w centrum rekreacyjno-sportowe o powierzchni 4 tys. metrów kwadratowych.
Kompleks Ex Arsenale dopełnia hotelze 100 pokojami oraz centrum odnowy biologicznej.
Oprócz ogniw fotowoltaicznych obiekty wyposażono w panele słoneczne służące do podgrzewania wody, zainstalowano także systemy wykorzystujące wodę morską do ogrzewania budynków zimą i chłodzenia ich latem.
Dzięki zaawansowanym technologiom oraz połączeniu starej i nowej architektury kompleks Ex Arsenale jest wzorowym przykładem na zagospodarowanie cennych przyrodniczo i kulturowo wybrzeży Morza Śródziemnego. Intrygujące lewitujące centrum kongresowe oraz wielki dach rozciągnięty nad starymi arkadami dały nowy wizerunek staremu portowi La Maddaleny, który już stał się punktem obowiązkowym dla pływających w tych rejonach żeglarzy.
- Więcej o:
Waterfront przy Skwerze Kościuszki w Gdyni. Pierwsze budynki mieszkalne i biurowe gotowe
Iliard Architecture & Interior Design projektuje wnętrza dla Við Tjarnir na Wyspach Owczych
Pas startowy dawnego lotniska zamienili w imponujący park
Walter Gropius - nie tylko Bauhaus [ZNANI ARCHITEKCI]
Tauberphilharmonie - filharmonia w niemieckim miasteczku Weikersheim. Surowa bryła wśród miękkich pagórków
Kave Home dla Fundació Joan Miró - światło, kolor, duch
Zlin - od butów Baty do mekki funkcjonalizmu
Bruno Taut: kolorowy modernizm [ZNANI ARCHITEKCI]