Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Kotka na gorącym, zielonym dachu

wolf

Czy architektura dla zwierząt może być wybitna? Lecznica dla zwierząt w Glasgow projektu Archial Architects udowadnia, że tak. Ten intrygujący budynek doskonale wpisuje się w uniwersytecki park, jego dach tworzy sztuczne zielone wzgórze, od ulicy prezentuje inną, kamienną twarz

Architekci rzadko podejmują się tematu projektowania obiektów przeznaczonych dla zwierząt, w środowisku wręcz panuje uprzedzenie do tego typu zamówień. Przysłowiowa "psia buda" to dla każdego architekta najgorsze z możliwych zleceń. Jednak budynki dla zwierząt mogą stanowić odważną i nowoczesną architekturę.

Zadania zaprojektowania lecznicy dla wydziału weterynarii Uniwersytetu w Glasgow podjęło się biuro Archial Architects. Do dyspozycji była działka przylegającą do zielnego zakątka uniwersyteckiego zwanego Garscube Estate.

Zrealizowany budynek zachwyca pełną integracją z krajobrazem. Niebanalny obiekt dodatkowo odważnie eksperymentuje z materiałami. Od strony parku budynek jest niewidoczny, bowiem przykrywający go zielony dach zlewa się z okolicznymi trawnikami.

Jedynie wybrzuszenie sztucznego wzgórza zdradza, że mamy do czynienia z dziełem człowieka. Obecność budynku w parku zaznacza jeszcze jeden element, szklany świetlik, który na zielonym dachu wygląda niczym pawilon kawiarni.

Dopiero od ulicy można odkryć prawdziwe rozmiary budynku. Im bliżej narożnika ulic tym wzrasta jego wysokość, w najwyższym punkcie ma dwie kondygnacje i ponad 8 metrów wysokości. Dach na krańcu wysuwa się ponad czoło budynku, niczym skrzydło, które podtrzymuje olbrzymia kratownica.

Fasady budynku od ulicy licują gabiony, czyli kosze ze stalowej siatki wypełnione kamieniami, jakie stosuje się zazwyczaj w drogownictwie do wzmacniania skarp. Nowatorskie zastosowanie gabionów odkrywa urok zwykłych kamieni, które je wypełniają. W połączeniu z zielonym dachem oblicowana w ten sposób lecznica staje się naturalnym elementem pejzażu.

Wnętrza budynku rozwiązane są w bardzo prosty sposób, w samym środku znajduje się centrum dowodzenia lecznicą - recepcja, pokój lekarza dyżurnego oraz portiernia. Wokół tego serca powstał eliptyczny hol doświetlony odgórnie przez wspomniany świetlik dachowy. Dalej koncentrycznie rozlokowane są gabinety weterynarzy, pokoje diagnostyczne, izba przyjęć, pokoje opieki dziennej oraz oddział onkologii.

Nowoczesna i funkcjonalna lecznica dla zwierząt w Glasgow wyznacza nowe standardy w dziedzinie projektowania obiektów przeznaczonych dla zwierząt. Z drugiej strony efektowny i przyjazny budynek z pewnością spodoba się też niejednemu właścicielowi czworonoga.

Niedawno obiekt zyskał uznanie profesjonalistów. RIAS (Royal Incorporation of Architects in Scotland), najważniejsze stowarzyszenie szkockich architektów przyznało mu nagrodę dla najlepszego budynku w Szkocji - Andrew Doolan Award 2009.

Udostępnij

Przeczytaj także

Robert Konieczny i jego najlepsze projekty. Monografia KWK Promes „budynki + idee” jest jak dobry wykład!
Willa Wolfa w Gubinie. Pierwszy nowoczesny budynek Miesa van der Rohe
Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!

Polecane

Waterfront przy Skwerze Kościuszki w Gdyni. Pierwsze budynki mieszkalne i biurowe gotowe
Iliard Architecture & Interior Design projektuje wnętrza dla Við Tjarnir na Wyspach Owczych
Pas startowy dawnego lotniska zamienili w imponujący park

Skomentuj:

Kotka na gorącym, zielonym dachu

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej