Habitat 15: twórczy nieporządek u stóp Hollywood Hills
Z pozornie chaotycznej fasady wyłania się zaskakująca harmonia i rytm. Nieregularny rozkład okien sprawia, że prosta w formie bryła nabiera dynamicznego wyrazu. Tak się mieszka w Los Angeles.
Białe ściany budynku pokryły okna różniące się wielkością i umieszczone na różnych poziomach. Wystające poza linię budynku ramy okienne oraz otwierane na zewnątrz okna potęgują wrażenie trójwymiarowości. Habitat 15, kompleks apartamentowców zaprojektowany przez amerykańskie biuro Predrock Frane Architects, stanął w Los Angeles u stóp Hollywood Hills.
Ten czteropiętrowy kompleks o powierzchni 39 tys. m.kw. składa się z dwóch budynków połączonych ze sobą systemem kładek i mieści piętnaście mieszkań. Ich wzajemne rozstawienie pozwoliło na stworzenie półotwartego dziedzińca, który jest wspólną przestrzenią mieszkańców Habitat 15. Ma również łączyć obydwa budynki. Ze względu na ograniczoną powierzchnię inwestycji parking umieszczono pod ziemią, dzięki czemu zmaksymalizowano również powierzchnię publiczną kompleksu. Pięć mieszkań znajdujących się na parterze projektowane było, tak by przypominały domki jednorodzinne - wchodzi się do nich z poziomu parteru, a przestrzeń na zewnątrz przypomina mały ogródek.
Do pozostałych mieszkań można dostać się za pomocą windy umieszczonej we wnętrzu budynku, a komunikację między poszczególnymi apartamentami zapewnia system nadwieszanych kładek. Mieszkania mają wielopoziomowy układ i zwieńczone są świetlikiem, który wprowadza do wnętrza dużo naturalnego światła.
- Więcej o:
Waterfront przy Skwerze Kościuszki w Gdyni. Pierwsze budynki mieszkalne i biurowe gotowe
Iliard Architecture & Interior Design projektuje wnętrza dla Við Tjarnir na Wyspach Owczych
Pas startowy dawnego lotniska zamienili w imponujący park
Walter Gropius - nie tylko Bauhaus [ZNANI ARCHITEKCI]
Tauberphilharmonie - filharmonia w niemieckim miasteczku Weikersheim. Surowa bryła wśród miękkich pagórków
Kave Home dla Fundació Joan Miró - światło, kolor, duch
Zlin - od butów Baty do mekki funkcjonalizmu
Bruno Taut: kolorowy modernizm [ZNANI ARCHITEKCI]