Lego House - architektura z klocków
Na Południu Anglii, wśród malowniczych wzgórz Epsom Downs w hrabstwie Surrey powstał ciekawy i nietypowy dom, bo całkowicie wzniesiony z klocków Lego.















Za pomysłem kryje się prezenter BBC James May znany między innymi z programu Top Gear. Budynek powstał w hrabstwie Surrey nieopodal Dorking w ramach serii telewizyjnej "Toy Stories" pokazującej możliwości zastosowania zabawek w realnym świecie. Po moście wykonanym z klocków Meccano przyszła kolej na w pełnowymiarowy i w pełni funkcjonalny, dwupiętrowy dom z Lego, w którym można mieszkać!
Tak jak w dziecięcych zestawach podstawowym elementem był standardowy klocek, z którego uformowano większe bloki przypominające cegłę. Konstrukcja domu to drewniany szkielet. Wszystkie elementy wewnątrz jak kuchnia, łazienka, schody, prysznic wykonane zostały z klocków.
Dom robił wrażenie już z daleka, wybijając się z zieleni otaczającej winnicy. Wielokolorowe ściany kontrastowały z oknami, których szyby strukturą przypominają oczy owada, za sprawą naprzemiennego ułożenia czarnych i przezroczystych klocków. Całość zwieńczył płaski dach z kominami wentylacyjnymi przypominającymi małe domki o spadzistych dachach, być może to nawiązanie do pobliskiej, otaczającej architektury.Dom powstawał przez kilka tygodni, 1200 ochotników pomagało w formowaniu poszczególnych elementów budowli i zużyto ponad 3 miliony klocków. Wyposażono go również w meble z Lego. Po całkowitym ukończeniu prac prowadzący program zamieszkał pod nowym dachem. Jak sam stwierdził, po nocy spędzonej w domu, łóżko okazało się bardzo niewygodne, a struktura domu nie wodoodporna.
Obecnie, ta nietypowa budowla jest już tylko wspomnieniem. Dom został rozebrany kilka dni temu. Konstrukcja była tymczasowa, obiekt nie miał pozwolenia na budowę, pozostawienie go, więc w winnicy było niemożliwe. Przeniesienie obiektu do parku tematycznego Lego, okazało się zbyt kosztowne, również żadna z galerii, ani prywatni kolekcjonerzy nie przejawili zainteresowania budowlą. Klocki odzyskane powtórnie po rozbiórce zostaną przekazane organizacjom charytatywnym.
Michał Salamonowicz
- Więcej o:
Tak będzie wyglądał nowy stadion klubu Manchester United. Będzie to największy stadion w Wielkiej Brytanii
Zielona Katedra w Tilburgu. Tak będzie wyglądała niesamowita instalacja MVRDV
Restauracja Kornhaus w Dessau. Perła Bauhausu z 1930 roku
Instalacja MVRDV w Bangkoku z materiałów z recyklingu. Przestrzeń publiczna jako infografika
Belvedere w Louisville. Bryła projektu Heatherwick Studio ożywi zaniebaną przestrzeń
Dobrzy architekci kopiują, wielcy kradną?
Teatr Opery i Baletu Kosowa w Prisztinie od BIG. Bryła jak spódnica tradycyjnego stroju narodowego
WXCA z wyróżnieniem w międzynarodowym konkursie architektonicznym na Muzeum Nikoli Tesli w Belgradzie.