Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Kubuswoningen w Rotterdamie - kubiczne domy Pieta Bloma

WG
Kubuswoningen w Rotterdamie. Proj. Piet Blom - Fot. shutterstock / cla78

Są jednym z najbardziej rozpoznawalnych przykładów współczesnej architektury i wielką atrakcją Rotterdamu. Kubuswoningen, zaprojektowane przez Pieta Bloma, kubiczne domy położone w pobliżu zatoki, to jedno z najbardziej nietypowych osiedli mieszkaniowych na świecie.

Blaak, jedna z dzielnic Rotterdamu została mocno zniszczona podczas II wojny światowej. Odbudowując ją, postawiono na nowoczesność. Wszystkie budynki są oryginalne pod względem formy, materiałów z jakich zostały wykonane, a nawet doborze kolorystyki. Największym jednak zainteresowaniem cieszą się domy Kubuswoningen.

Kubuswoningen: wnętrza

Osiedle zaprojektował niderlandzki architekt Piet Blom, przedstawiciel holenderskiego strukturalizmu. W 1984 roku powstało 38 niezwykłych żółtych domków, kubicznych modułów ustawionych pod kątem 45 stopni. Każdy z sześciennych domów jest wsparty na sześciokątnej bryle, zbudowanej z połączenia trzech betonowych filarów z sześcioma drewnianymi ścianami.

Domy mają po dwa piętra i 106 mkw. powierzchni. Parter to salon z kuchnią, łazienką i miejscem do nauki. Na pierwszym piętrze są dwie sypialnie i łazienka. Ostatnia kondygnacja to niewielka przestrzeń w kształcie trójkątnej piramidy, często wykorzystywana jako pokój dziecięcy.

Kubuswoningen w Rotterdamie. Proj. Piet Blom - Fot. shutterstock / Kartouchken

Piet Blom widział to osiedle jako jedność. Według jego interpretacji poszczególne domki to „drzewa”, które tworzą „las”. W większych sześcianach znalazła się szkoła, przestrzeń komercyjna, a w latach 1985 - 1998 miała tam swoją siedzibę również Akademia Architektury.

Kubuswoningen: zwiedzanie

Choć domy są arcydziełem przestrzennego myślenia i innowacji, nie sprostały wymaganiom codziennego użytkowania. Mieszkańcy Kubuswoningen skarżyli się, iż pomieszczenia są niepraktyczne. Do tego utrudnieniem były tłumy turystów, którzy chcieli zajrzeć do nietypowych budynków (jeden z mieszkańców kubicznego budynku udostępnił nawet swoje mieszkanie zwiedzającym, pobierając przy tym opłatę).

Kubuswoningen w Rotterdamie. Proj. Piet Blom - Fot. shutterstock / RossHelen
Kubuswoningen w Rotterdamie. Proj. Piet Blom - Fot. shutterstock / Sriya Pixels

Kilka lat temu trzy kostki zostały odrestaurowanie i zaadaptowanie na hostel - Cubic Houses stały się hitem holenderskiej sieci Stayok. Goście mają do dyspozycji 49 pokoi, restaurację oraz salę konferencyjną na 250 osób. Przeróbki wnętrz dokonał Edward van Villet z biura SEVV. Za architektoniczne poprawki odpowiedzialni są natomiast projektanci z Personal Architecture.

Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

Wat Samphran - świątynia ze smokiem w Tajlandii [NAJDZIWNIEJSZE BUDYKI ŚWIATA]
Habitat 67 w Montrealu - kompleks mieszkalny Moshe Safdiego z 1967 roku [IKONY ARCHITEKTURY]
Wotrubakirche w Wiedniu - kościół z betonu i światła [IKONY ARCHITEKTURY]

Skomentuj:

Kubuswoningen w Rotterdamie - kubiczne domy Pieta Bloma

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej