Matchbox - biurowiec dla kreatywnych
Wyrazista, sugestywna architektura biurowca Matchbox w Amsterdamie nie tylko wyróżnia obiekt spośród otoczenia. Ułatwia ona również podkreślenie autonomii i indywidualnego charakteru każdej z młodych firm działających w jej wnętrzu.
Matchbox (ang. pudełko zapałek) został zaprojektowany przez amsterdamską pracownię Allard Architecture. Zgodnie ze swoim przeznaczeniem, budynek będzie dysponował 22 pomieszczeniami dla młodych firm i 40 miejscami parkingowymi, w połowie ukrytymi pod ziemią. Na najwyższej kondygnacji zlokalizowana będzie restauracja.
Architektura budynku już na pierwszy rzut oka stara się zasugerować swoją funkcję. Obiekt złożony jest z dwóch brył, połączonych przewiązkami, których podstawę konstrukcyjną stanowią ułożone na sobie prefabrykowane, żelbetowe moduły. Ta modularność konstrukcji, nie została jednak w żaden sposób zamaskowana. Wręcz przeciwnie - poprzez zróżnicowanie wysunięcia (nawet o 5 metrów) i kierunku ułożenia poszczególnych modułów, wyartykułowana została ich autonomia względem siebie.
Wrażenie to zostało dodatkowo wzmocnione poprzez wykończenie elewacji. Ogromne okna, zajmujące cały przekrój poszczególnych modułów, zostały oprawione z czarne ramy z wykonane aluminiowych paneli. W efekcie całość budynku przywodzi na myśl domek z pudełek po zapałkach, w którym każde nieregularnie ułożone "pudełko" mieści przestrzeń dla jednej firmy.
Wyrazista, sugestywna architektura nie tylko wyróżnia obiekt spośród otoczenia. Ułatwia ona również podkreślenie autonomii i indywidualnego charakteru każdej z młodych firm działających w jej wnętrzu. W branży kreatywnej są to kluczowe cechy, decydujące o powodzeniu biznesu.
Całość inwestycji ma kosztować ponad 7 mln euro. Mimo początkowych trudności, budowa już wystartowała. Jej zakończenie planowane jest na koniec 2010 roku.
- Więcej o:
Waterfront przy Skwerze Kościuszki w Gdyni. Pierwsze budynki mieszkalne i biurowe gotowe
Iliard Architecture & Interior Design projektuje wnętrza dla Við Tjarnir na Wyspach Owczych
Pas startowy dawnego lotniska zamienili w imponujący park
Walter Gropius - nie tylko Bauhaus [ZNANI ARCHITEKCI]
Tauberphilharmonie - filharmonia w niemieckim miasteczku Weikersheim. Surowa bryła wśród miękkich pagórków
Kave Home dla Fundació Joan Miró - światło, kolor, duch
Zlin - od butów Baty do mekki funkcjonalizmu
Bruno Taut: kolorowy modernizm [ZNANI ARCHITEKCI]