Nowy Paryż według MVRDV
Długofalowy plan przebudowy Paryża zostanie zrealizowany do 2030 roku. Prezentujemy pomysł zespołu architektów z pracowni: MVRDV, ACS i AFF. Paryż Przyszłości według tych trzech pracowni ma być nowoczesną, potężną metropolią działającą w przemyślany i dynamiczny sposób.
Jakiś czas temu pisaliśmy o planach prezydenta Francji Nicolasa Sarkozego dotyczących przebudowy Paryża. Zakłada się, że długofalowy plan zostanie zrealizowany do 2030 roku, a efektem działań budowniczych i architektów będzie "post - Kyoto" - pełne zieleni centrum pozwalające mieszkańcom stolicy (obecnie 2 miliony) na pracę i komfortowe życie.
Paryż Przyszłości według tych trzech pracowni ma być nowoczesną, potężną metropolią działającą w przemyślany i dynamiczny sposób.
Jak dotąd nie wiemy, które z zaproponowanych pomysłów mają szansę na zrealizowanie. Być może będzie to połączenie kilku koncepcji pochodzących z różnych pracowni, a może tylko jednej - zwycięskiej. Na razie wszystkie 10 prac można podziwiać na wystawie w Cité de 'Architecture et du Patrimoine, która potrwa do 22 listopada 2009 roku.
Prace nad przebudową stolicy mają rozpocząć się w 2012 roku. Suma jaką dysponuje Nicolas Sarkozy, a raczej, jaką ma zamiar przeznaczyć na Paryż Przyszłości, to 35 bilionów euro. Złośliwcy twierdzą, że jest to najdroższe leczenie kompleksów głowy państwa w historii Francji. Czekamy zatem na efekty terapii.
- Więcej o:
Najstarszy działający McDonald's na świecie. Jego wygląd nie zmienił się od chwili otwarcia
Holandia: Niemiecka baza wojskowa z czasów II wojny światowej zamieniona w przyjemne miasteczko
Postmodernizm wiecznie żywy. Architektura postmodernistyczna w Polsce i na świecie
Znani architekci: Oscar Niemeyer - poeta architektury. Brasília była dziełem jego życia
Znani architekci: Gerrit Rietveld. Nie tylko czerwono-czarne krzesło i Dom Rietvelda
Wnętrza hotelu Mercure Wien City inspirowane stylem Warsztatów Wiedeńskich. To nagradzany projekt polskiej pracowni AKA Studio
Kowloon Walled City. Gęstość zaludnienia wyburzonego osiedla wynosiła prawie 2 miliony osób na kilometr kwadratowy
Philip Johnson - pierwszy laureat nagrody Pritzkera. Od szklanych domów po postmodernistyczne wieżowce [ZNANI ARCHITEKCI]