Yas Hotel przy torze Formuły 1 prawie gotowy
Dobiega końca budowa jednego z najbardziej spektakularnych hoteli świata - Yas Hotel projektu Asymptote Architecture w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Skryty za szklaną powłoką będzie idealnym miejscem dla fanów wyścigów bolidów. Bowiem przez środek hotelu przebiega... tor Formuły 1
Zjednoczone Emiraty Arabskie napędzane petrodolarami zdążyły już przyzwyczaić świat do spektakularnych inwestycji, budowy sztucznych wysp, własnego Luwru. W końcu musiała przyjść też kolej na marzenie wielu krajów i miast świata - posiadanie toru Formuły 1. Ten powstaje właśnie w Abu Dhabi, stolicy kraju. Jego inauguracja nastąpi już 30 października w czasie wyścigu Formula 1 Etihad Airways Abu Dhabi Grand Prix. Do tego czasu swoje podwoje ma otworzyć jeden z najciekawszych hoteli świata - Yas Hotel.
Stanie przy samym torze wyścigowym. Jego projekt wyłoniono 2 lata temu w zamkniętym konkursie, wygrała wówczas nowojorska pracownia Asymptote Architecture, znana z nowatorskiego podejścia do architektury i innowacyjnych rozwiązań.
Yas Hotel będzie miał 500 pokoi i 85 tys. metrów kw. Obecnie w budynku trwają prace wykończeniowe. Ale to nie wielkość stanowi o jego wyjątkowości, ale forma i konstrukcja. Te zostały podporządkowane charakterowi otoczenia, czyli toru dla najszybszych samochodów świata.
Sam budynek ma formę opływową, niczym bolid, wyraża w swoim kształcie ruch, prędkość i spektakularność wyścigów Formuły 1. Zarazem w gęstym ornamencie jego kratowej powłoki można dopatrzeć się dalekiego echa islamskich budowli, które mają eteryczne ściany, chroniące wnętrze przed nadmiernym słońcem.
Yas Hotel to tak naprawdę dwa budynki, które przykrywa jednolita szklana powłoka, nocą iluminowana kolorowym światłem. Ta skóra hotelu zbudowana jest z 5800 szklanych paneli, z których każdy może się obracać wokół własnej osi. Uchylne składniki powłoki będą miały znaczenie w wentylowaniu budynku.
Dwa skrzydła hotelu rozdziela tor wyścigowy Formuły 1, dzięki czemu goście Yas Hotelu nie wchodząc z pokoi będą mogli podziwiać zmagania bolidów. Rozdzielone skrzydła budynku łączy nie tylko krzywolinijna powłoka, ale łącznik w kształcie mostu. Ten wygląda jak współczesna rzeźba, bo jego amorficzny kształt wychodzi na pierwszy plan, przed jego utylitarną rolą.
Podobne mają być wnętrza - pełne opływowych kształtów, świetlistej bieli i luster, które będą oszukiwać zmysły gości.
Yas Hotel z pewnością otworzy nowy etap w dziedzinie budowy hoteli, bo to budynek landmark, czerpiący z kontekstu toru wyścigowego i tradycji arabskiej.
- Więcej o:
Waterfront przy Skwerze Kościuszki w Gdyni. Pierwsze budynki mieszkalne i biurowe gotowe
Iliard Architecture & Interior Design projektuje wnętrza dla Við Tjarnir na Wyspach Owczych
Pas startowy dawnego lotniska zamienili w imponujący park
Walter Gropius - nie tylko Bauhaus [ZNANI ARCHITEKCI]
Tauberphilharmonie - filharmonia w niemieckim miasteczku Weikersheim. Surowa bryła wśród miękkich pagórków
Kave Home dla Fundació Joan Miró - światło, kolor, duch
Zlin - od butów Baty do mekki funkcjonalizmu
Bruno Taut: kolorowy modernizm [ZNANI ARCHITEKCI]