Bjarke Ingels Group projektują ratusz w Tallinie
Większość budynków administracji publicznej przypomina często bunkier, chroniący w swoim wnętrzu rozbuchaną biurokrację i niejasne procedury. Jak zatem powinna wyglądać architektura nowoczesnej demokracji? Architekci z BIG próbują odpowiedzieć na to pytanie w najnowszym projekcie dla stolicy Estonii.















Jednym z przykładów takiej architektury może być ratusz w Tallinie - najnowszy projekt duńskiego biura Bjarke Ingels Group (BIG ). Jak podają autorzy, jest on odpowiedzią na pytania o charakter instytucji publicznych w demokracji XXI wieku; o to jak stworzyć obiekt niebędący manifestacją nadrzędnej roli władzy nad obywatelem; i wreszcie - jak powołać do życia publiczne miejsce spotkań w mieście, którego centrum rozchodzi się w różnych kierunkach?
Efektem tych rozważań, jest projekt budynku podkreślający rolę, jaką w demokracji spełnia transparentność władzy i związek z obywatelem. Dynamiczna forma obiektu, została ukształtowana przez szereg zestawionych ze sobą graniastych brył, mieszczących poszczególne wydziały magistratu. Całość przypomina "rozwieszony" nad miejskim rynkiem baldachim, metaforycznie ochraniający prawdziwego władcę demokratycznego państwa - obywatela.
Według architektów z BIG, ratuszowy urzędnik nie będzie już trybikiem administracji, podejmującym decyzje zza nieprzeniknionych murów urzędu. Jego codzienna praca będzie wystawiona na widok publiczny - z poziomu rynku dzięki przeszklonym atriom i studniom świetlnym, a z zewnątrz dzięki szklanym ścianom kurtynowym. Skala z jaką zastosowano przeszklenia ma także konsekwencje i w drugą stronę. Urzędnik będzie miał zawsze w zasięgu wzroku miasto i jego mieszkańców.
- Więcej o:
Tak będzie wyglądać Węgierskie Muzeum Historii Naturalnej w Debreczynie. Zaprojektuje je BIG
Tak będzie wyglądał nowy stadion klubu Manchester United. Będzie to największy stadion w Wielkiej Brytanii
Zielona Katedra w Tilburgu. Tak będzie wyglądała niesamowita instalacja MVRDV
Restauracja Kornhaus w Dessau. Perła Bauhausu z 1930 roku
Instalacja MVRDV w Bangkoku z materiałów z recyklingu. Przestrzeń publiczna jako infografika
Belvedere w Louisville. Bryła projektu Heatherwick Studio ożywi zaniebaną przestrzeń
Dobrzy architekci kopiują, wielcy kradną?
Teatr Opery i Baletu Kosowa w Prisztinie od BIG. Bryła jak spódnica tradycyjnego stroju narodowego