Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Wielkie jajo w Parku Pokoju ONZ

TM

Moda na parki tematyczne nie przemija. Chungju, miasto w Korei Południowej, postanowiło ufundować sobie Park Pokoju ONZ. W jego centrum stanie obły budynek UN Memorial Hall autorstwa brytyjskiej pracowni Wilmotte UK

Od dwóch lat Organizacją Narodów Zjednoczonych zawiaduje Sekretarz Generalny Ban Ki-Moon z Korei Południowej. Jego rodzinne miasto - Chungju, postanowiło uhonorować swojego słynnego obywatela i zbudować na jego cześć Park Pokoju ONZ. Czy to kosztowne przedsięwzięcie nie przypomina trochę hurrapatriotycznych pomysłów naszych rodzimych polityków? Niemniej jednak inwestycja miasta Chungju wzbudza zainteresowanie futurystyczną architekturą i skalą przedsięwzięcia.

Brytyjscy architekci z Wilmotte UK zapowiadają, że Parku Pokoju ONZ (UN Peace Park) będzie nowym kulturalnym landmarkiem miasta rozciągającym się wzdłuż wybrzeża rzeki Namhangang i na północ od Parku Krajobrazowego Tangeumdae. Kulturalny kompleks będzie miał swoją kulminację w kosmicznym budynku UN Memorial Hall, który ma szansę stać się nowym symbolem Chungju. Ten elipsoidalny obiekt, swoim kształtem przypominający nowy londyński ratusz Normana Fostera, będzie miał podwójną skórę. Z zewnątrz srebrzystą, metalową, którą będą przepruwać otwory różnej wielkości, pod nią będzie natomiast szklana powłoka - pomiędzy nimi zaś pobiegnie wijąca się serpentyna pieszych pochylni.

UN Memorial Hall będzie mieć średnicę 60 metrów, 8 pięter i jedną kondygnację podziemną. Sercem budynku ma być audytorium na 1500 osób z dodatkową przestrzeń konferencyjną. Z audytorium przez olbrzymie przeszklenie będzie można podziwiać Park Tangeumdae. We wnętrzu UN Memorial Hall, podobnie jak w kopule w Reichstagu pobiegną spiralne rampy wijące się wewnątrz, jak i na zewnątrz szklanej bańki. Idąc nimi będzie można obejrzeć wystawę ukazującą historię ONZ od 1945 roku do dziś, mającą finał w galerii Sekretarzy Generalnych.

Centralnym punktem Parku Pokoju jest miasto Chungju, w miniaturze, w formie mapy w posadzce placu będącego sercem założenia. Wszystkie pozostałe funkcje parku są rozłożone na koncentrycznych orbitach wokół tej mapy, oprócz UN Memorial Hall, jest też kolekcja kamieni (Suseok), centrum naukowe, i wiele innych. Również drzewa będą rosły w parku koncentrycznie, ma być 192 jabłonie, dokładnie tyle ilu jest obecnie członków ONZ.

Projekt jest na razie koncepcją, ale ma duże poparcie społeczne wśród obywateli Chungju.

Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

Bruno Taut: kolorowy modernizm [ZNANI ARCHITEKCI]
Phyllis Lambert - kobieta, która stworzyła architektów
Spełnij marzenia o własnym domu!

Skomentuj:

Wielkie jajo w Parku Pokoju ONZ

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej