Zielona estakada High Line w NYC
Od kilku lat pojawiały się w prasie doniesienia na temat stanu zaawansowania prac nad rewitalizacją słynnej High Line - linii kolejowej biegnącej przez 22 kwartały industrialnej części Nowego Jorku. Dziś projekt jest już ukończony.
8 czerwca dokonano uroczystego otwarcia High Line - najbardziej nietypowej zielonej przestrzeni publicznej w Nowym Jorku. O przebudowie pisaliśmy już w 2008 roku. Prace nad wykończeniem całości przedłużyły się w czasie. Warto było jednak poczekać - przyjazna, zielona przestrzeń publiczna, tak bardzo deficytowa w wielkich miastach, teraz wkrada się do Hell's Kitchen w zupełnie nowej formie.
Zbudowana w latach 20-tych XX wieku linia kolejowa została zamknięta pod koniec lat 70-tych i zdegradowana w latach 80-tych. Zarośnięta krzakami, niszczejąca i stwarzająca idealne miejsca dla rozwoju społecznych patologii, po kliku latach przeżywa właśnie swoje odrodzenie. Projekt ożywienia tej przestrzeni został wybrany w konkursie. Zwycięska koncepcja zakładała m.in. wprowadzenie dość luźno skomponowanej zieleni, pozostawienie znacznej ilości torów lub ponowne umieszczenie ich pomiędzy granitowymi płytami chodnika.
Wraz z inicjatywą z 2003 roku dla mieszkańców Nowego Jorku sprawa High Line stała się jedną z najbardziej palących kwestii w mieście. Podobnie dla inwestorów, którzy zaczęli masowo przejmować okoliczne squaty i przekształcać je w drogie apartamentowce, co niekoniecznie spotyka się ze społeczną aprobatą. Mimo to rewitalizacja tej ogromnej estakady jest jedynym tego typu przedsięwzięciem i jej przemiana w zielony pasaż z pewnością będzie miała pozytywny wpływ na miasto Nowy Jork.
- Więcej o:
- ekologia
Pas startowy dawnego lotniska zamienili w imponujący park
Atocha - dżungla w dworcowej hali. Tak to się robi w Madrycie!
Architekci ocalili wieżowiec z lat 50. w Mediolanie. Obok powstanie porośnięta zielenią budynek
Jak żyć ekologicznie. 10 sposobów na ekologiczne życie
Wooden Eco-House in the Forest - dom inspirowany skandynawską architekturą. Czy tak będą wyglądać domy przyszłości? [WYNIKI KONKURS]
Neutralność węglowa budynków – aluminium przyszłością architektury?
Las bez tajemnic z POL-SKONE
Clean Art - wodne murale na warszawskich budynkach. Malowane "na brudzie" obrazy pokażą czym oddychamy